Świadczenia z tytułu bezrobocia w Grecji

Magdalena Golińska
aplikant radcowski
rozwiń więcej
lekarz ostry dyżur, fot. Fotolia
Przed rozpoczęciem pracy w Grecji warto zastanowić się, na jakie ewentualnie świadczenia możemy liczyć, jeżeli stracimy pracę.

Podstawowe warunki do otrzymania zasiłku dla bezrobotnych w Grecji, są następujące:

  • osoba bezrobotna musi pozostawać bez pracy z przyczyn nie zawinionych,
  • być zarejestrowaną w urzędzie pracy
  • być gotową do podjęcia pracy.

Oprócz tych warunków należy stwierdzić, czy dana osoba w ogóle kwalifikuje się do otrzymania zasiłku. Zatem aby w ogóle się zakwalifikować, dana osoba musi mieć co najmniej 125 dni pracy w ciągu 14 miesięcy w poprzedniej utraconej pracy albo przynajmniej 200 dni pracy w ciągu dwóch dni poprzedniej utraconej pracy. W przypadku osób po raz pierwszy wychodzących z roszczeniem: przynajmniej 80 dni pracy w roku w ciągu ostatnich dwóch lat.

Jeżeli już ustaliliśmy, że dana osoba kwalifikuje się do zasiłku, warto zapoznać się z okresami, przez jakie możliwe będzie pobieranie zasiłku. Zasadniczo okres, przez który osoba bezrobotna ma prawo do zasiłku dla bezrobotnych jest proporcjonalny do okresu zatrudnienia i wynosi:

• 5 miesięcy pobierania zasiłku – co najmniej 125 dni pracy

• 6 miesięcy pobierania zasiłku – co najmniej 150 dni pracy

• 8 miesięcy pobierania zasiłku – co najmniej 180 dni pracy

• 10 miesięcy pobierania zasiłku – co najmniej 220 dni pracy

• 12 miesięcy pobierania zasiłku – co najmniej 250 dni pracy

• osoba, która ma więcej niż 49 lat, może pobierać zasiłek przez okres 12 miesięcy po przepracowaniu 210 dni.

We wszystkich wymienionych wyżej przypadkach, bezrobotny ma prawo do dodatkowych 3 miesięcy zasiłku po specjalnej obniżonej stawce, a jeżeli w sumie ma więcej niż 4050 dni pracy, należy mu się dodatkowe 12 miesięcy po obniżonej stawce.

We wszystkich wypadkach świadczenie wypłacane jest za 25 dni każdego miesiąca.

Okres oczekiwania na decyzję administracyjną może trwać od 6 do 8 tygodni.

Źródło: www.eures.praca.gov.pl

Prawo
Przemoc w rodzinie: teraz często przybiera kształt cyberprzemocy. Na czym polega, jak ją wykluczyć
20 maja 2025

Rodzice, którzy chcą chronić swoje dzieci, często zmagają się z dylematem – jak reagować odpowiedzialnie, nie naruszając jednocześnie prawa dziecka do prywatności? Gdzie przebiega granica między opieką a inwigilacją? I czy nowoczesne technologie mogą rzeczywiście wspierać rodziny, zamiast wzmacniać podziały?

MSWiA: Policjanci chcą podwyżek. Bo są pieniądze na nowe etaty w służbach mundurowych
19 maja 2025

Policjanci chcą podwyżek pensji z 13 mld obiecanych policji przez premiera D. Tuska (albo pieniędzy dodatkowych). Bo 10 mld z tych środków idzie na inwestycje rzeczowe, ale 3 mld zł posłuży sfinansowaniu nowych etatów. Oznacza to, że budżet ma środki na wynagrodzenia dla mundurowych.

Sąd: związkowcy nie zawsze chronieni przed zwolnieniem
19 maja 2025

W serii artykułów poświęconych sądownictwu z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych tym razem przyglądamy się temu, jak orzekał Sąd Najwyższy w ostatnich latach co do ochrony związkowej. Okazuje się bowiem, że są różne linie orzecznicze, bardziej liberalne i mniej. Jednak główny wniosek jak się nasuwa jest taki, że związkowcy nie zawsze są chronieni przed rozwiązaniem umowy, szczególnie w trybie bez zachowania okresu wypowiedzenia.

Jak chronić prawa autorskie do contentu w social mediach. Treści lifestylowe - praktyczne porady dla twórców i użytkowników
19 maja 2025

Media społecznościowe w ostatnich latach stały się kluczowym narzędziem komunikacji dla twórców i marek, zwłaszcza w obszarze treści lifestylowych. Niemal każda aktywnie promująca się firma oraz twórcy internetowi codziennie publikują tysiące postów, zdjęć i filmów. Pytanie, czy z wystarczającą uwagą podchodzą do kwestii praw autorskich. Tymczasem respektowanie cudzych praw, a co za tym idzie bezpieczeństwo własnej twórczości, ma kluczowe znaczenie dla ochrony dobrego imienia marki, wiarygodności i unikania sytuacji konfliktogennych. Co podlega ochronie? Jakie zasady obowiązują na popularnych platformach? Jakie prawa mają twórcy w kontekście współpracy z markami? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w tym artykule.

Darowizna przez ofiaromat: Dlaczego fiskus nie pozwala na odliczenie?
19 maja 2025

Czy każdą darowiznę na Kościół można odliczyć od podatku? Okazuje się, że nie. Najnowsza interpretacja podatkowa zaskakuje. Dotyczy ona wpłat dokonywanych przez ofiaromaty – nowoczesne terminale płatnicze umożliwiające bezgotówkowe składanie datków w kościołach. Mimo że cel jest szczytny, a intencja czysta, fiskus uznał, że taka forma przekazania środków nie spełnia warunków do ulgi podatkowej. Dlaczego? Rozbijmy to na czynniki pierwsze.

Ile nieważnych głosów oddano w wyborach?
19 maja 2025

Ile nieważnych głosów oddano w w wyborach? Z jakiego powodu stwierdza się, że glos jest nieważny? Gdzie zagłosowało najwięcej wyborców?

Głosowanie za granicą: druga tura wyborów prezydenckich 2025
19 maja 2025

Jak zagłosować za granicą w drugiej turze wyborów prezydenckich 2025 roku? Są dwa sposoby na głosowanie poza granicami Polski w dniu 1 czerwca 2025 roku na nowego Prezydenta Polski.

Do czego uprawnia legitymacja osoby niepełnosprawnej w 2025 roku?
19 maja 2025

Legitymacja jest ważnym dokumentem osoby z niepełnosprawnością. Kto może ją uzyskać i na jak długo? Jak wygląda taki dokument i co daje w 2025 roku?

Regulacja stosunków między wspólnikami poprzez umowę wspólników
20 maja 2025

Decydując się na wspólne prowadzenie biznesu i zawiązując w tym celu spółkę, niezależnie, czy jest to startup z dużym zewnętrznym inwestorem, czy przedsięwzięcie inwestorów dysponujących podobnym kapitałem, koniecznym jest uregulowanie pomiędzy wspólnikami elementarnych kwestii operacyjnej współpracy, w szczególności dokonanie odpowiedniego podziału zadań i kompetencji wewnątrz organizacji, ustalanie zasad rozliczania wspólników z ich pracy, koordynacji zadań, czy relacji wspólników z podmiotami trzecimi (np. zakaz konkurencji, ochrona wspólnego know-how, działalność na nowych rynkach, relacje inwestorskie).

ZUS: Nie ma świadczenia wspierającego dla 3 orzeczeń. Jedna osoba niepełnosprawna i 1) stopień znaczny, 2) niesamodzielność i 3) niezdolność do pracy)
19 maja 2025

Osoba niepełnosprawna ma trzy orzeczenia: 1) orzeczenie o niepełnosprawności (stopień znaczny) 2) orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji i 3) orzeczenie o niezdolności do pracy. Ma też 9 poważnych chorób, uszczerbków i deficytów. I na koniec otrzymuje .... 40 punktów w WZON (poziom potrzeby wsparcia). I pisze do nas list z frazą "Możemy razem się pośmiać".

pokaż więcej
Proszę czekać...
OSZAR »