REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów w 2018 r.

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Bartłomiej Ceglarski
Bartłomiej Ceglarski
Skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów 2017/2018/ fot. Fotolia
Skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów 2017/2018/ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Przez skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów należy rozumieć pozwolenie sądu na prowadzenie pojazdów wyposażonych w blokadę alkoholową przez resztę trwania zakazu albo uznanie tego zakazu za wykonany. Aby sąd zgodził się na skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów muszą zostać spełnione określone warunki.

Zakaz prowadzenia pojazdów to środek karny określony w art. 42 Kodeksu karnego. Sądy orzekają obok kary głównej środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów za przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, jeżeli istnieje podejrzenie, że skazany może zagrażać bezpieczeństwu w komunikacji.

REKLAMA

Sądy w pewnych przypadkach muszą orzec zakaz prowadzenia pojazdów - chodzi tu m.in. o sytuacje gdy popełniono przestępstwo prowadzenia pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości.

Skruszony kierowca chcący skrócenia zakazu prowadzenia pojazdów może prosić o:

  1. pozwolenie sądu na prowadzenie pojazdów wyposażonych w blokadę alkoholową – zmianę zakresu wykonywana zakazu prowadzenia pojazdów;
  2. uznanie zakazu prowadzenia pojazdów za wykonany.

Pozwolenie sądu

REKLAMA

Osoba, której wymierzono środek w postaci zakazu prowadzenia pojazdów może złożyć do sądu wniosek o zastosowanie wobec niej art.182a Kodeksu karnego wykonawczego. Zgodnie z tym przepisem sąd, który wydał wyrok w I instancji może zadecydować o zmianie sposobu wykonywania zakazu prowadzenia pojazdów. Zmiana polega na tym, że osoba wobec której sąd zastosował ten tryb nie może prowadzić pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową.

Sąd może zmienić sposób wykonywania zakazu prowadzenia pojazdów na wskazany w przypadku, gdy ten środek karny był wykonywany przez okres co najmniej połowy orzeczonego wymiaru, a w przypadku zakazu prowadzenia pojazdów orzeczonego na podstawie art. 42 § 3 lub 4 Kodeksu karnego przez okres co najmniej 10 lat.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wyżej wskazane terminy nie mają zastosowania do skazań prawomocnych przed 18 maja 2015 r. – dla tych skazań, aby zaistniała możliwość zastosowania tego trybu, zakaz musi być stosowany przez co najmniej 18 miesięcy, niezależnie od czasu na jaki go orzeczono.  

Przy rozpatrywaniu wniosku sąd bierze pod uwagę:

  1. postawę sprawcy (postawę po popełnieniu przestępstwa, formy zachowania i zadośćuczynienia wobec pokrzywdzonego, starania o naprawienie szkody, wyrażoną skruchę itd.);
  2. właściwości i warunki osobiste sprawcy (stan zdrowia, charakter,  warunki rodzinne i środowiskowe, itd.);
  3. zachowanie w okresie wykonywania środka karnego (przestrzeganie prawa, nienadużywanie alkoholu itd.).

Jeżeli sąd pozytywnie rozpatrzy wniosek to wnioskodawca będzie mógł prowadzić pojazdy, na które orzeczono zakaz, jednak muszą być one wyposażone w blokadę alkoholową.

Sąd może cofnąć pozwolenie jeżeli skazany rażąco naruszył porządek prawny w zakresie dotyczącym bezpieczeństwa ruchu drogowego czyli np. znowu prowadził w stanie nietrzeźwości.

Uznanie zakazu za wykonany

REKLAMA

Drugim sposobem na skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów jest uznanie tego zakazu przez sąd za wykonany. Chodzi tutaj o zastosowanie art. 84 Kodeksu karnego, który pozwala sądowi na uznanie za wykonany zakazu prowadzenia pojazdów (art.39 pkt. 3), jeżeli skazany przestrzegał porządku prawnego i zakaz ten był wykonywany przez rok.

Uznanie zakazu prowadzenia pojazdów za wykonany jest wykluczone, jeżeli zakaz ten został orzeczony w stosunku do sprawcy przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, będącego się w czasie popełnienia przestępstwa w stanie nietrzeźwości, pod wpływem środka odurzającego albo w stosunku do sprawcy, który zbiegł z miejsca zdarzenia określonego w art. 173, 174 lub 177.

Gdy sąd uzna środek za wykonany to można swobodnie podróżować pojazdami na jakie orzeczono zakaz bez konieczności montowania w nich blokady alkoholowej.

Opracowano na podstawie:

Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny (j.t. Dz.U. z 2016 r. poz. 1137 z późn. zm.)

Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny wykonawczy (j.t. Dz.U. z 2017 r. poz. 665 z późn. zm.)

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Karol Nawrocki: Będę waszym głosem w Pałacu Prezydenckim

Jestem dumny z tego, że jestem jednym z was i będę prezydentem Polek i Polaków i będę waszym głosem w Pałacu Prezydenckim - powiedział kandydat popierany przez PiS Karol Nawrocki.

Znamy pierwsze wyniki exit poll. Kto przeprowadził badania?

Znamy już pierwsze sondażowe wyniki, tzw. exit poll, niedzielnych wyborów prezydenckich. Badania przeprowadziły Ipsos i Ogólnopolska Grupa Badawcza.

Exit poll: Wyniki sondażowe wyborów prezydenckich

O 21:00 zakończyło się głosowanie w obwodowych komisjach wyborczych. Jakie wyniki? Sondaż IPSOS

Pierwsze sondażowe wyniki wyborów prezydenckich w 2025 r.: w I turze zwycięża Rafał Trzaskowski, do II tury wchodzi także Karol Nawrocki. Kiedy wyniki late poll, oficjalne wyniki PKW i II tura wyborów?

Według sondażowych wyników exit poll Ipsos, w I turze wyborów prezydenckich, które odbyły się w dniu 18 maja 2025 r., zwyciężył Rafał Trzaskowski (zdobywając poparcie 30,8 proc. wyborców), a wraz z nim – do II tury wyborów wszedł także Karol Nawrocki (zdobywając poparcie 29,1 proc. wyborców). Kiedy poznamy wyniki late poll oraz late late poll, oficjalne wyniki PKW (uwzględniające również głosy oddane ze granicą) i kiedy odbędzie się II tura wyborów?

REKLAMA

To nieprawda, że ZUS albo MOPS wypłacają z zasiłku opiekuńczego 3287 zł. I to miesięcznie

W czasie dyskusji o ciężkiej sytuacji osób opiekujących się mamą albo babcią z demencją Internauta stwierdził: „Zasiłek opiekuńczy dla opiekuna osoby starszej w 2025 roku wynosi 3287 zł miesięcznie. Można dostać opiekunkę z Mops Gops. Poza tym ta osoba starsza nad którą sprawuje się opiekę wciąż ma swoje 14 emerytur rocznie. Rodziny nie zostają same (….).

Zabronią nam budowy domów na własnej działce? Wszystko przez zmianę przepisów

Czy to możliwe, że tysiące działek stracą charakter budowlany? Boją się tego ich właściciele. Skąd te obawy? Chodzi o decyzje o warunkach zabudowy, które tylko do końca tego roku będą wydawane bezterminowo. Od stycznia 2026 roku okres ich ważności wyniesie pięć lat. Ta zmiana przepisów powoduje, że na samorządy spadła lawina wniosków o tak zwane wuzetki.

Inauguracja pontyfikatu Leona XIV [Transmisja na żywo]

W niedzielę 18 maja nastąpi uroczysta inauguracja pontyfikatu Leona XIV. O godz. 10:00 w Bazylice Świętego Piotra i na Placu przed nią Papież Leon XIV oficjalnie rozpocznie swoją posługę jako następca Świętego Piotra, i pasterz Kościoła katolickiego. Na Papieża zostaną nałożone m.in. paliusz i Pierścień Rybaka.

Od 1 września 2025 r. nowy zakaz w usługach. Szczególnie ucierpią kobiety i pracownicy pracujący w tej branży

Od 1 września 2025 r. będzie nowy zakaz dla przedsiębiorców, co wpłynie znacznie na branże usług i sytuacje pracowników. Zmiany będą też wpływały na klientów salonów, szczególnie kobiety! Chodzi o konieczność wdrożenia do polskiego porządku prawnego przepisów rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1223/2009 z dnia 30 listopada 2009 r. dotyczące produktów kosmetycznych (Dz.U.UE.L.2009.342.59) i jego załączników. Sanepid już alarmuje, że przedsiębiorcy powinni się przygotować na zmianę.

REKLAMA

Wybory na Prezydenta RP [RELACJA NA ŻYWO]

Dziś w godzinach 7:00-20:00 odbędzie się głosowanie na Prezydenta RP.

Wyborcze ABC w wyborach prezydenckich w 2025 r. Jak znaleźć swoją komisję wyborczą i oddać ważny głos? Co każdy wyborca wiedzieć powinien

Na konferencji prasowej w dniu 16 maja 2025 r. przedstawiciele Państwowej Komisji Wyborczej przedstawili najważniejsze dane i zasady dot. najbliższych wyborów prezydenckich, które odbędą się w niedzielę 18 maja (I tura) i ew. 1 czerwca (II tura).

REKLAMA

OSZAR »