REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podział majątku po rozwodzie. Poznaj podstawowe zasady

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Agnieszka Kapała-Sokalska
Adwokat, właścicielka Kancelarii Adwokackiej AKS
Podział majątku po rozwodzie. Poznaj podstawowe zasady
Podział majątku po rozwodzie. Poznaj podstawowe zasady
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Jakie są zasady podziału majątku po rozwodzie? Co jest majątkiem wspólnym, a co majątkiem osobistym? W jakim terminie należy dokonać podziału majątku? Ile to kosztuje? Odpowiedzi na te i inne pytania w poniższym artykule.

Majątek wspólny a majątek osobisty

REKLAMA

Z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (tzw. wspólność ustawowa), która obejmuje przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich. Jest to tzw. majątek wspólny. Z kolei przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków.

REKLAMA

Do majątku wspólnego należą w szczególności: pobrane wynagrodzenie za pracę i dochody z innej działalności zarobkowej każdego z małżonków; dochody z majątku wspólnego, jak również z majątku osobistego każdego z małżonków; środki zgromadzone na rachunku otwartego lub pracowniczego funduszu emerytalnego każdego z małżonków. Do majątku osobistego każdego z małżonków należą między innymi: przedmioty majątkowe nabyte przez dziedziczenie lub darowiznę (chyba że spadkodawca lub darczyńca inaczej postanowił), przedmioty majątkowe służące wyłącznie do zaspokajania osobistych potrzeb jednego z małżonków, jak również przedmioty majątkowe uzyskane z tytułu nagrody za osobiste osiągnięcia jednego z małżonków.

Wspólność majątkowa małżeńska ustaje między innymi w wypadku: zniesienia przez sąd wspólności ustawowej, ubezwłasnowolnienia jednego z małżonków, rozwiązania małżeństwa przez rozwód, orzeczenia separacji, zawarcia umowy majątkowej małżeńskiej znoszącej wspólność majątkową, jak również z chwilą śmierci jednego z małżonków.

W niniejszym opracowaniu będę się koncentrowała na sytuacji, gdy wspólność majątkowa małżeńska ustaje w związku z prawomocnym orzeczeniem rozwodu.

Sprawy sądowe o podział majątku

REKLAMA

Sprawy sądowe o podział majątku wspólnego po ustaniu wspólności małżeńskiej majątkowej toczą w tzw. postępowaniu nieprocesowym. Oznacza to w szczególności, że sprawę w sądzie inicjuje wniosek (a nie pozew), a w sprawie biorą udział wnioskodawca oraz uczestnik (a nie: powód i pozwany).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W sprawie o podział majątku wspólnego po ustaniu wspólności majątkowej w związku z rozwodem właściwy jest sąd miejsca położenia majątku, przy czym sprawy takie toczą się przed właściwym sądem rejonowym - bez względu na wartość dzielonego majątku. Jeżeli składniki majątku wspólnego małżonków położone są na terenie działania więcej niż jednego sądu rejonowego, wybór sądu należy do wnioskodawcy.

Teoretycznie podział majątku można przeprowadzić już w toku sprawy o rozwód, ale w praktyce bardzo rzadko sąd rozwodowy zgadza się na takie połączenie (osobiście nigdy się nie spotkałam, mimo prowadzenia wielu spraw rozwodowych). Zwykle bowiem sądy orzekające rozwód uznają, że przeprowadzenie podziału majątku wspólnego spowoduje nadmierną zwłokę w toku sprawy o rozwód.

Ustalenie nierównych udziałów i rozliczenie nakładów bądź wydatków

Co do zasady, uznaje się, że byli małżonkowie mają równe udziały w majątku wspólnym (czyli po 50%). Jednakże- w postępowaniu o podział majątku wspólnego po ustaniu wspólności majątkowej między małżonkami można zgłosić żądanie ustalenia nierównych udziałów małżonków w majątku wspólnym (np. 30%- 70% albo 40% - 60%). Może się bowiem zdarzyć, że jeden z małżonków wyraźnie i wymiernie bardziej przyczynił się do zgromadzenia (pomnożenia) majątku wspólnego i uznanie równych udziałów byłoby zwyczajnie niesprawiedliwe.

W postępowaniu o podział majątku wspólnego po ustaniu wspólności majątkowej między małżonkami sąd rozstrzyga także o tym, jakie wydatki, nakłady i inne świadczenia z majątku wspólnego na rzecz majątku osobistego lub odwrotnie podlegają zwrotowi. Trzeba zatem pamiętać, aby zgłosić tego rodzaju żądania w toku postępowania o podział majątku.

Koszty podziału majątku

Jeżeli w skład majątku wchodzi nieruchomość, to podział majątku można przeprowadzić albo u notariusza (umowa w formie aktu notarialnego) albo w sądzie (sąd wydaje postanowienie). W pozostałych przypadkach zasadniczo podzielić majątek można mocą „zwykłej” umowy (np. na piśmie).

Decydując się na podział majątku u notariusza trzeba się liczyć z koniecznością zapłacenia taksy notarialnej (wynagrodzenia), niemniej jednak u notariusza podzielimy majątek bardzo szybko (niemal „od ręki”). W sądzie natomiast będziemy dłużej czekać, ale zwykle będzie taniej. Od wniosku o podział majątku wspólnego po ustaniu małżeńskiej wspólności majątkowej pobierana jest bowiem sądowa opłata stała w kwocie 1000 złotych - bez względu na wartość dzielonego majątku. Jeszcze mniej zapłacimy, jeżeli wniosek o podział majątku zawierać będzie zgodny projekt podziału - wówczas pobiera się opłatę stałą w kwocie zaledwie 300 złotych.

Podsumowanie

Podsumowując, chcę podkreślić, że przepisy nie wskazują terminu, w którym trzeba dokonać podziału majątku. Można to zrobić od razu po ustaniu wspólności, można po kilku lub kilkunastu latach. Z moich obserwacji wynika, że zwykle nie warto z tym zwlekać, między innymi z tego powodu, że po latach postępowania te są zazwyczaj trudniejsze dowodowo (nie wspominając już o sytuacji, że jeden z byłych małżonków umrze, zanim dojdzie do podziału, i w jego miejsce wstąpią spadkobiercy, co też zwykle wydłuża postępowanie). Wiele zależy jednak oczywiście od okoliczności danej sprawy, w tym od potrzeb i wzajemnych relacji między byłymi małżonkami.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Robert Prevost nowym Papieżem! Mamy nowego Zwierzchnika Kościoła katolickiego! Kim jest nowy Ojciec Święty?

W dniu 8 maja br. kardynał Robert Prevost został wybrany nowym Papieżem. Przyjął imię Leon XIV. Jak podaje Reuters - jest to to 69-letni Amerykanin, który większość swojej kariery spędził jako misjonarz w Peru. Jest on stosunkowo nieznany na arenie międzynarodowej. Mianowany kardynałem przez papieża Franciszka w 2023 r., udzielił niewielu wywiadów mediom i rzadko przemawiał publicznie.

Joanna Senyszyn – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydatka na prezydenta 2025]

Joanna Senyszyn – do której partii należy? Przedstawiamy program wyborczy kandydatki na prezydenta Polski w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Jaki numer na karcie do głosowania ma Joanna Senyszyn? Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. i wyniki najnowszego sondażu.

Kim jest nowy Papież?

W dniu 8 maja 2025 r. wybrano nowego Papieża. Kim jest nowy papież katolicki? Jak nazywa się nowy papież? Jakie ma poglądy Papież? Włoskie media już piszą: to augustianin i amerykanin, kochający tenis i matematykę.

Nowy Papież - czy będzie kontynuował modlitwy na maj 2025 r.? Franciszek zachęcał w maju do modlitwy o godziwe warunki pracy dla wszystkich

Nowy Papież - czy będzie kontynuował modlitwy na maj 2025 r.? Papież Franciszek zachęcał w maju 2025 r. do modlitwy o godziwe warunki pracy dla wszystkich. Papież wiedział jak ważnym aspektem życia społecznego jest praca. Zresztą już Jan Paweł II poświęcił w jednej ze swoich encyklik wiele przemyśleń na temat wartości ludzkiej pracy. Laborem exercens (łac. wykonując pracę) – encyklika społeczna papieża Jana Pawła II, ogłoszona została14 września 1981, w 90. rocznicę ogłoszenia encykliki Rerum novarum Leona XIII. Papież porusza tam wątek tego: czy żyjemy po to, żeby pracować, czy pracujemy po to, żeby żyć. To pytanie w dzisiejszych czasach (zabieganych, gdzie pogubiły się wartości życiowe, gdzie liczyć się konsumpcjonizm) - nabiera jeszcze większego sensu. Obecnie, według danych ONZ i Międzynarodowej Organizacji Pracy (OIL), 402,4 miliona ludzi na świecie nie ma pracy; 160 milionów dzieci jest zmuszanych do pracy; 240 milionów pracowników otrzymuje mniej niż 3,65 dolara dziennie; a ponad 60% aktywnej zawodowo populacji pracuje w szarej strefie, co oznacza, że około 2 miliardy ludzi nie ma praw pracowniczych ani zabezpieczenia społecznego.

REKLAMA

MOPS ma prawo odmówić zasiłku osobie niepełnosprawnej chodzącej o kulach (umiarkowany stopień niepełnosprawności)

MOPS nie dał zasiłku osobie niepełnosprawnej bo wcześniej otrzymała ona zasiłek stały 1000 zł, zasiłek celowy na zakup posiłku lub żywności (200 zł), specjalne zasiłki celowe: na częściowe pokrycie opłat mieszkaniowych (100 zł), na pokrycie części kosztów energii elektrycznej (150 zł) i na leki i leczenie (150 zł). Umiarkowany stopień niepełnosprawności i ograniczenia wynikające z chodzenia o kulach nie dają prawa do kolejnych roszczeń do MOPS o zasiłki.

W całej Polsce spór MOPSów z osobami niepełnosprawnymi. O zwrot starego świadczenia pielęgnacyjnego. Za okres świadczenia wspierającego

Opiekunowie osób niepełnosprawnych otrzymują w całej Polsce wezwania do zwrotu od 10 000 zł do 42 000 zł. Chodzi o świadczenie pielęgnacyjne wypłacane w okresie rozpatrywania wniosku o przyznanie poziomu wsparcia (często okres roku i więcej). Nie można łączyć świadczenia wspierającego i pielęgnacyjnego. Rodziny osób niepełnosprawnych twierdzą, że nie wiedziały o konieczności zwrotu np. 13 000 zł. MOPS twierdzą, że pod koniec 2023 r. wysłały każdej osobie mającej stare świadczenie pielęgnacyjne ulotkę z taką informacją.

Hulajnoga na chodniku, ścieżce rowerowej, ulicy. Jak jeździć zgodnie z prawem, a czego robić nie wolno? Jakie grożą mandaty? Radca prawny odpowiada na najczęstsze pytania [Q&A]

Dość powszechnie uważa się, że nowelizacja Prawa o ruchu drogowym (Prd), jak weszła w życie 21 maja 2021 r. uregulowała sytuacje prawną hulajnóg elektrycznych. Nic bardziej mylnego o czym pisałem tutaj: https://moto.infor.pl/jednoslad/prawo/2979619,hulajnoga-elektryczna-chodnik.html. Weszły w życie wówczas po prostu szczególne uregulowania dla hulajnóg, „wprowadzając” je tym samym na chodniki i drogi dla rowerów (DDR) – potocznie zwane ścieżkami rowerowymi. Po prawie dokładnie 4 latach przepisy te nadal powodują trudności w stosowaniu przez co dość powszechnie naruszane. Poniżej wyjaśniam, w formie Q&A kwestie budzące najczęściej wątpliwości, każdorazowo z podaniem właściwej podstawy prawnej lub wskazaniem jej braku.

Zarobki w wyborach a zasiłki i świadczenia z MOPS

Czy diety członków komisji wyborczych wlicza się do dochodu w pomocy społecznej? Do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wpłynęła interpelacja w tej sprawie.

REKLAMA

Konklawe. Kiedy możemy się spodziewać białego dymu? [AKTUALIZACJA]

Dziś rano kardynałowie zamknięci w Kaplicy Sykstyńskiej przystąpili do drugiego głosowania nad wyborem papieża. Przewidziano cztery tury.

Pracownicy nie będą już musieli wykonywać wszystkich poleceń przełożonego – „pielęgniarka nie będzie wykonywać obowiązków salowej, a dekarz nie będzie montował urządzeń sanitarnych”. Koniec z nadużyciami ze strony pracodawców

W dniu 24 kwietnia 2025 r. sejmowa Komisja do Spraw Petycji, w następstwie skierowanej do niej petycji obywatelskiej, wystąpiła do MRPiPS o zajęcie stanowiska w kwestii zmiany przepisów kodeksu pracy w zakresie określania obowiązków pracowników w ramach stosunku pracy. Zakazane miałoby być stosowanie otwartej klauzuli zobowiązującej pracownika do wykonywania wszystkich poleceń przełożonego, niewymienionych w zakresie jego obowiązków (stanowiskowej karcie pracy).

REKLAMA

OSZAR »