REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy waloryzacja 800 Plus i świadczeń z programu Aktywny Rodzic? Znamy plany rządu, zatwierdzone przez Komisję Europejską

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
świadczenie, 800 plus, aktywny rodzic, waloryzacja, Komisja Europejska
Kiedy waloryzacja 800 Plus i świadczeń z programu Aktywny Rodzic? Znamy plany rządu, zatwierdzone przez Komisję Europejską
Inne

REKLAMA

REKLAMA

W listopadzie br. Komisja Europejska zatwierdziła rządowy plan wychodzenia przez Polskę z nadmiernego deficytu budżetowego, zgodnie z którym – w ciągu najbliższych czterech lat – Polska zobowiązana jest do obniżenia deficytu budżetowego do poziomu 3 proc. PKB. Plan ten, nie pozostanie bez wpływu na świadczenie 800 plus oraz dopiero co uruchomiony program Aktywny Rodzic, w ramach którego pierwsze wypłaty świadczeń, miały miejsce 29 listopada br.

Plan Polski wychodzenia z nadmiernego deficytu

W połowie 2024 r., Komisja Europejska objęła Polskę i sześć innych państw członkowskich UE (tj. Belgię, Francję, Włochy, Węgry, Maltę oraz Słowację) tzw. procedurą nadmiernego deficytu. Celem tejże procedury jest to, aby kraje należące do UE korygowały nadmierny deficyt lub poziomy zadłużenia. Procedurę tę, Komisja Europejska, może zastosować w szczególności w sytuacjach gdy:

REKLAMA

  • państwo UE narusza lub istnieje ryzyko naruszenia przez nie progu deficytu równego 3% PKB lub

  • państwo UE narusza regułę dotyczącą zadłużenia poprzez utrzymywanie poziomu długu publicznego przekraczającego wartość 60% PKB, który nie zmniejsza się w zadowalającym tempie – oznacza to, że różnica między poziomem zadłużenia danego państwa, a wartością 60% PKB, musi zostać zredukowana o jedną dwudziestą rocznie (średnio w przeciągu trzech lat).

REKLAMA

Na skutek objęcia danego państwa, przez KE, procedurą nadmiernego deficytu – zobowiązane jest ono złożyć do KE plan działania naprawczego i polityki, którą wdroży oraz terminów osiągnięcia tych celów. Państwo, które nie zastosuje się do zaleceń KE, może natomiast zostać ukarane.

Przed objęciem procedurą nadmiernego deficytu, Polska próbowała się „bronić” argumentując, że przeznacza duże środki na obronność (w 2022 r. było to łącznie 1,6 proc. PKB i według szacunków na tamten moment – 2,1 proc. PKB za 2023 r.). KE podkreśliła jednak, że wydatki na wojsko uwzględniane są nie w momencie zapłaty, a w momencie dostawy uzbrojenia, co oznacza, że będą one rozliczane dopiero w kolejnych latach i nie miały wpływu na decyzję Komisji. 

REKLAMA

W związku z objęciem Polski procedurą nadmiernego deficytu – polski rząd został zobowiązany do obniżenia deficytu budżetowego do poziomu 3 proc. PKB, w ciągu najbliższych czterech lat. Złożony przez Polskę plan naprawczy w zakresie wychodzenia z nadmiernego deficytu, w listopadzie br., został zaakceptowany przez KE.

Jak poinformował PAP – wynika z niego, że Polska będzie mogła „wychodzić” z deficytu na nieco „złagodzonych” warunkach, która sprowadzają się do tego, że w pierwszym roku (tj. w roku 2025) – deficyt będzie miał zostać ograniczony jedynie o 0,25 proc. PKB, a nie o 0,5 proc., które – co do zasady – stanowi minimalny zalecany pułap. W kolejnych trzech latach natomiast – aby osiągnąć cel w postaci obniżenia deficytu do 3 proc. PKB – redukcja deficytu, będzie musiała wynosić w każdym roku powyżej 1 proc. PKB. Zaakceptowanie przez KE planu naprawczego Polski, uwzględniającego ww. odstępstwa od generalnych założeń, wynika z faktu, iż Komisja ostatecznie „doceniła” zwiększone wydatki Polski na obronę narodową. Jak poinformował minister finansów Andrzej Domański – w 2025 r., mają one stanowić łącznie aż 4,7 proc. PKB

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Procedura obniżania deficytu budżetowego sprowadza „ciemne chmury” nad 800 plus i świadczenia z programu Aktywny rodzic. Czy i kiedy można spodziewać się waloryzacji świadczeń?

Z wpisu opublikowanego w mediach społecznościowych przez Adriana Biernackiego – rzecznika prasowego Stałego Przedstawicielstwa RP przy UE, wynika, że wychodzenie przez Polskę z nadmiernego deficytu, nie pozostanie bez wpływu na świadczenie 800 plus oraz świadczenia wypłacane w ramach programu Aktywny Rodzic, czyli: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” oraz „aktywnie w domu”, których pierwsza wypłata miała miejsce zaledwie kilka dni temu, bo 29 listopada br. 

Jak poinformował Adrian Biernacki – w planie rządu zaakceptowanym przez KE, znalazło się postanowienie, iż konsolidacja fiskalna w 2025 r. obejmie m.in. zamrożenie nominalnej wartości niektórych świadczeń socjalnych (w tym programów Rodzina 800 Plus i Aktywny Rodzic).

Poniżej szczegółowa treść opublikowanego przez Adriana Biernackiego fragmentu strategii fiskalnej: 

Fragment planu naprawczego Polski w ramach procedury nadmiernego deficytu/@Adr_Biernacki, X

Fragment planu naprawczego Polski w ramach procedury nadmiernego deficytu/@Adr_Biernacki, X

Inne

Co to oznacza dla beneficjentów ww. świadczeń? Że – w najbliższych latach – pomimo stale rosnących kosztów życia Polaków, nie ma co liczyć na zwiększenie ich kwot, w ramach jakichkolwiek waloryzacji. Według ostatnich szacunków GUS – ceny towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie br., w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku (tj. listopadem 2023 r.) wzrosły o 4,6%, a w stosunku do poprzedniego miesiąca (tj. października 2024 r.) – o 0,4% (wskaźnik cen 100,4).Pomimo odnotowywanego wzrostu cen – w związku z koniecznością redukcji przez Polskę nadmiernego deficytu budżetowego, w najbliższym czasie (a z całą pewnością - przez cały 2025 r.), nie ma jednak co liczyć na zwiększenie przez rządzących kwot wypłacanych świadczeń socjalnych. 

Co jeszcze znalazło się w planie naprawczym Polski?

Poza zamrożeniem nominalnej wartości niektórych świadczeń socjalnych, w zatwierdzonym przez KE, polskim planie wychodzenia z nadmiernego deficytu, znalazły się jeszcze m.in. następujące założenia: 

  • likwidacja obniżonej stawki VAT na żywność,

  • wycofanie wsparcia państwa związanego z cenami energii oraz wzrost cen prądu minimum o 25%, a gazu o 20% w 2025 r.,

  • systematyczny wzrost akcyzy oraz

  • utrzymanie na niezmienionym poziomie kwoty wolnej od podatku.

Sprawdź >>> Dziennik Gazeta Prawna - subskrypcja cyfrowa

GUS, Szybki szacunek wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie 2024 r., 29.11.2024 r.

Podstawa prawna:

Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (wersja skonsolidowana) (Dz.U. UE C 326 z 26.10.2012, p. 0001-0390)

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Najnowszy sondaż: Według 32 proc., żaden z nich nie jest dobrym kandydatem na prezydenta

Według sondażu Research Partner, 46,1 proc. ankietowanych chce poprzeć Karola Nawrockiego, a 45,8 proc. Rafała Trzaskowskiego. 8,1 proc. badanych nie wie, na kogo zagłosuje. Według 32 proc., żaden z nich nie jest dobrym kandydatem na prezydenta.

Czerwcowa waloryzacja i więcej do emerytury: nawet 200, 500 czy 700 zł. MRPiPS ogłosiło nowy wskaźnik. Dla kogo i kiedy?

Czerwcowa waloryzacja i więcej do emerytury: nawet 200, 500 czy 700 zł. MRPiPS ogłosiło nowy wskaźnik. Dla kogo i kiedy? Wiele osób myli waloryzacje marcową i czerwcową a ma to zasadnicze znaczenie.

Protest wyborczy – czym jest, kto może złożyć i w jakim terminie? 2 tura [WYBORY 2025]

Czym jest protest wyborczy i kiedy można go złożyć? Kto ma do tego prawo, jakie warunki musi spełniać taki protest i co dzieje się po jego wniesieniu? W niniejszym artykule wyjaśniamy, jak wygląda procedura składania protestu wyborczego, jakie mogą być jego skutki i dlaczego to jedno z kluczowych narzędzi kontroli prawidłowości procesu wyborczego.

Zapłata kartą w terminalu płatniczym nie zawsze jest bezpieczna. Jak zabezpieczyć się przed atakiem na POS?

Z raportu Narodowego Banku Polskiego (https://nbp.pl/wp-content/uploads/2024/12/2024-Q3-inf-o-kartach.pdf) wynika, że w III kwartale 2024 r. w Polsce przeprowadzono 2,7 mld transakcji kartami płatniczymi, a na koniec września ub.r. funkcjonowało ponad 1,3 mln terminali POS (point-of-sale) do przyjmowania takich płatności. Ich liczba systematycznie rośnie, a transakcje bezgotówkowe stały się standardową i preferowaną formą płatności, ale – jak wszystkie inne cyfrowe udogodnienia – są narażone na cyberzagrożenia. Eksperci Fortinet zaznaczają, że kluczem do zwiększenia ich bezpieczeństwa jest odpowiednia ochrona środowisk urządzeń POS.

REKLAMA

Nieważny dowód osobisty a wybory. Czy mogę głosować?

Mam nieważny dowód osobisty. Czy mogę głosować w niedzielę 1 czerwca 2025 roku na prezydenta Polski? Czy członkowie komisji wyborczej pozwolą mi oddać głos?

QUIZ Wybory prezydenckie. Sprawdź, czy jesteś gotowy/-a!
Przed nami druga tura wyborów na prezydenta RP. Sprawdź, czy wiesz wszystko, co trzeba.
Braun głosuje na Nawrockiego. Link do wypowiedzi

29 maja 2025 r. Grzegorz Braun wyraził swoje poparcie dla Karola Nawrockiego. Powiedział wprost, że będzie na niego głosował w najbliższą niedzielę.

Co z polskim PKB? Prognoza jest jednoznaczna

Polska gospodarka ma się nieźle – według analityków wzrost PKB wyniesie 3,5 proc. w 2025 roku i 3,4 proc. w 2026. Eksperci podkreślają, że nasz kraj pozostaje jednym z liderów wzrostu w UE. Wsparciem będą spadająca inflacja i rosnące realne dochody. Nie brakuje jednak wyzwań – słaby eksport, niedobór siły roboczej i napięcia handlowe z USA mogą osłabić ten pozytywny trend.

REKLAMA

Kobiety głosują na Trzaskowskiego, a mężczyźni na Nawrockiego [SONDAŻ]

Sondaż Opinia24 dla 2 tury wyborów przeprowadzony na zlecenie RMF FM: kto lepiej zadba o interesy na arenie międzynarodowej. Jakie są wyniki badania? Oprócz odpowiedzi na pytanie sondażowe widać m.in., że kobiety głosują na Trzaskowskiego, a mężczyźni na Nawrockiego.

Końskie: debata jednoosobowa. Trzaskowski w Kaliszu

Końskie: 28 maja o godz. 20:00 odbyła się debata jednoosobowa. Rafał Trzaskowski, zgodnie z zapowiedziami, nie przyszedł na debatę. Był na wiecu wyborczym w Kaliszu. Jakie były wyniki pierwszej tury wyborów w Końskich?

REKLAMA

OSZAR »