REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wolna Wigilia w zawieszeniu. Prezydent Andrzej Duda jest za, ale pod pewnymi warunkami. Jakimi?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Wolna Wigilia w zawieszeniu. Prezydent Andrzej Duda jest za, ale pod pewnymi warunkami
Wolna Wigilia w zawieszeniu. Prezydent Andrzej Duda jest za, ale pod pewnymi warunkami
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wolna Wigilia czeka na podpis głowy państwa. Prezydent Andrzej Duda spotkał się w Pałacu Prezydenckim z przedstawicielami pracodawców i pracowników, by skonsultować z nimi nowelizację ustawy w sprawie wolnej Wigilii. Prezydent zaznaczył, że w parlamencie do noweli wprowadzono zmiany, dlatego jego stosunek do ustawy uległ „zawieszeniu”.

Co prezydent Andrzej Duda postanowi w sprawie wolnej Wigilii? Przypomnijmy, że 6 grudnia Sejm przyjął poprawki Senatu do nowelizacji ustawy w sprawie wolnej Wigilii od 2025 r. Regulacja trafiła teraz do prezydenta Andrzeja Dudy, który w ciągu 21 dni musi podjąć decyzję o podpisaniu, zawetowaniu lub odesłaniu noweli do Trybunału Konstytucyjnego. W efekcie sejmowych i senackich poprawek ustawa w ostatecznych kształcie stanowi, że:

REKLAMA

  • od 2025 roku Wigilia (24 grudnia) będzie dniem wolnym od pracy dla wszystkich pracowników, w tym pracowników placówek handlowych,
  • Wigilię poprzedzać będą trzy niedziele handlowe,
  • pracownik handlu nie będzie mógł pracować w grudniu więcej niż dwie niedziele.

Prezydent Andrzej Duda: jest „zawieszenie” stosunku do ustawy w sprawie wolnej Wigilii

REKLAMA

Prezydent Andrzej Duda zaprosił przedstawicieli związków zawodowych i przedsiębiorców na konsultacje w tej sprawie na czwartek 12 grudnia br. W części otwartej dla mediów prezydent wyraził ubolewanie, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Zaznaczył, że jest za tym, aby Wigilia była dniem wolnym od pracy. Dodał jednak, że w ostatecznej wersji nowelizacji ustawy doszło do istotnych modyfikacji względem początkowego projektu.

"Chociaż Wigilia rzeczywiście zostaje ustanowiona jako dzień wolny od pracy, to jednak w zamian za to okazuje się, że trzy niedziele poprzedzające Wigilię będą niedzielami pracującymi, z czego w grudniu pracownik nie może mieć więcej niż dwie niedziele pracujące" – przypomniał prezydent.

Prezydent Duda zaznaczył, że jego stosunek do ustawy „uległ niejakiemu zawieszeniu”. "Po przyjęciu tego projektu, po jego ostatecznym przegłosowaniu te same osoby, które wcześniej rozmawiały ze mną, że są zwolennikami tego rozwiązania powiedziały mi – w takim układzie nam się to po prostu nie opłaca i my się trochę czujemy teraz oszukane" – powiedział Andrzej Duda. Podkreślił, że wysłuchanie strony pracowników i pracodawców będzie dla niego „istotną informacją”.

"Jak Państwo to widzicie? Jaka jest Państwa ocena?" – pytał gości. Wyrażając też ubolewanie, że przed przyjęciem ostatecznego kształtu ustawy nie przeprowadzono konsultacji społecznych w tak ważnej społecznie kwestii.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W spotkaniu udział wzięli m.in.: Piotr Duda – Przewodniczący KK NSZZ „Solidarność”, Piotr Ostrowski – Przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych, Łukasz Bernatowicz – Prezes Związku Pracodawców Business Centre Club, Renata Juszkiewicz – Ciechońska – Wiceprezydent Konfederacji Lewiatan i Prezes Zarządu Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji, Tomasz Janik – prezes Polskiego Towarzystwa Gospodarczego.

Piot Duda podkreślił, że jest za wolną Wigilią, ale dla wszystkich pracowników

REKLAMA

Przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” i przewodniczący Rady Dialogu Społecznego Piotr Duda podziękował prezydentowi za konsultacje, których – jak wskazał – nie było przed skierowaniem projektu do Sejmu. "Te konsultacje pokazują, że dialog społeczny jeszcze w naszym kraju funkcjonuje, że nie został – powiem po związkowemu – zaorany" – powiedział Piotr Duda.

Jak dodał, „najbardziej przykre” jest to, że do niedawna przewodnicząca RDS, ministra rodziny Agnieszka Dziemianowicz-Bąk nie skonsultowała projektu na forum publicznym, wspólnie z Lewicą. „Ten projekt przekreśla w ogóle dorobek ostatnich lat dialogu społecznego w naszym kraju. Nie tak to miało wyglądać” – ocenił szef „S”. Piot Duda podkreślił, że jest za wolną Wigilią, ale dla wszystkich pracowników. "W tej nowelizacji nikt nie może być dyskryminowany, a ta ustawa dyskryminuje część pracowników, w tym przypadku pracowników handlu detalicznego i handlu hurtowego" – wskazał.

Wolna Wigilia i niedziele handlowe

Nowelizacja ustawy zakłada, że od 2025 r. Wigilia będzie dniem wolnym dla wszystkich pracowników, w tym pracowników placówek handlowych, jednak trzy niedziele przed Wigilią będą handlowe. Wprowadzona przez Senat i zaakceptowana przez Sejm poprawka przewiduje ponadto, że w grudniu pracownik handlu nie będzie mógł pracować więcej niż dwie niedziele. Zmiany miałyby wejść w życie od przyszłego roku.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Prezydent RP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MSWiA: Policjanci chcą podwyżek. Bo są pieniądze na nowe etaty w służbach mundurowych

Policjanci chcą podwyżek pensji z 13 mld obiecanych policji przez premiera D. Tuska (albo pieniędzy dodatkowych). Bo 10 mld z tych środków idzie na inwestycje rzeczowe, ale 3 mld zł posłuży sfinansowaniu nowych etatów. Oznacza to, że budżet ma środki na wynagrodzenia dla mundurowych.

Sąd: związkowcy nie zawsze chronieni przed zwolnieniem

W serii artykułów poświęconych sądownictwu z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych tym razem przyglądamy się temu, jak orzekał Sąd Najwyższy w ostatnich latach co do ochrony związkowej. Okazuje się bowiem, że są różne linie orzecznicze, bardziej liberalne i mniej. Jednak główny wniosek jak się nasuwa jest taki, że związkowcy nie zawsze są chronieni przed rozwiązaniem umowy, szczególnie w trybie bez zachowania okresu wypowiedzenia.

Jak chronić prawa autorskie do contentu w social mediach. Treści lifestylowe - praktyczne porady dla twórców i użytkowników

Media społecznościowe w ostatnich latach stały się kluczowym narzędziem komunikacji dla twórców i marek, zwłaszcza w obszarze treści lifestylowych. Niemal każda aktywnie promująca się firma oraz twórcy internetowi codziennie publikują tysiące postów, zdjęć i filmów. Pytanie, czy z wystarczającą uwagą podchodzą do kwestii praw autorskich. Tymczasem respektowanie cudzych praw, a co za tym idzie bezpieczeństwo własnej twórczości, ma kluczowe znaczenie dla ochrony dobrego imienia marki, wiarygodności i unikania sytuacji konfliktogennych. Co podlega ochronie? Jakie zasady obowiązują na popularnych platformach? Jakie prawa mają twórcy w kontekście współpracy z markami? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w tym artykule.

Darowizna przez ofiaromat: Dlaczego fiskus nie pozwala na odliczenie?

Czy każdą darowiznę na Kościół można odliczyć od podatku? Okazuje się, że nie. Najnowsza interpretacja podatkowa zaskakuje. Dotyczy ona wpłat dokonywanych przez ofiaromaty – nowoczesne terminale płatnicze umożliwiające bezgotówkowe składanie datków w kościołach. Mimo że cel jest szczytny, a intencja czysta, fiskus uznał, że taka forma przekazania środków nie spełnia warunków do ulgi podatkowej. Dlaczego? Rozbijmy to na czynniki pierwsze.

REKLAMA

Ile nieważnych głosów oddano w wyborach?

Ile nieważnych głosów oddano w w wyborach? Z jakiego powodu stwierdza się, że glos jest nieważny? Gdzie zagłosowało najwięcej wyborców?

Głosowanie za granicą: druga tura wyborów prezydenckich 2025

Jak zagłosować za granicą w drugiej turze wyborów prezydenckich 2025 roku? Są dwa sposoby na głosowanie poza granicami Polski w dniu 1 czerwca 2025 roku na nowego Prezydenta Polski.

Do czego uprawnia legitymacja osoby niepełnosprawnej w 2025 roku?

Legitymacja jest ważnym dokumentem osoby z niepełnosprawnością. Kto może ją uzyskać i na jak długo? Jak wygląda taki dokument i co daje w 2025 roku?

ZUS: Nie ma świadczenia wspierającego dla 3 orzeczeń. Jedna osoba niepełnosprawna i 1) stopień znaczny, 2) niesamodzielność i 3) niezdolność do pracy)

Osoba niepełnosprawna ma trzy orzeczenia: 1) orzeczenie o niepełnosprawności (stopień znaczny) 2) orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji i 3) orzeczenie o niezdolności do pracy. Ma też 9 poważnych chorób, uszczerbków i deficytów. I na koniec otrzymuje .... 40 punktów w WZON (poziom potrzeby wsparcia). I pisze do nas list z frazą "Możemy razem się pośmiać".

REKLAMA

Od 1 czerwca 2025 r. (Dzień Dziecka) zabierają 800 plus dużej grupie. To koniec: nie spełniasz kryterium, nie masz świadczenia

Od 1 czerwca, przypadającego na Dzień Dziecka, nastąpią zmiany, które pozbawią dużą grupę beneficjentów świadczenia 800 plus. Program Rodzina 800+ – najpopularniejsze wsparcie finansowe przeznaczone na pokrycie kosztów związanych z opieką i wychowaniem dziecka – od 1 czerwca 2025 roku zacznie funkcjonować na nowych zasadach

Francuska emerytura: system pełen przywilejów czy tykająca bomba demograficzna?

Choć Francja szczyci się jednym z najbardziej hojnych systemów emerytalnych w Europie, jego struktura przypomina labirynt – z ponad 40 planami zawodowymi, redystrybucją środków i niskim wiekiem przejścia na emeryturę. Mimo reformy z 2023 roku, eksperci biją na alarm: rosnące koszty i starzejące się społeczeństwo mogą pogrążyć system, który już dziś pochłania 14% PKB i spada w światowych rankingach. Czy francuska emerytura to przywilej, który stał się luksusem na kredyt?

REKLAMA

OSZAR »