REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co 12 skontrolowane przez ZUS L4 uznane za nieprawidłowe [dane ZUS za I kwartał 2025 r.]

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
zwolnienie lekarskie, choroba, zus, l4
Co 12 skontrolowane przez ZUS L4 uznane za nieprawidłowe [dane ZUS za I kwartał 2025 r.]
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekazał redakcji Infor.pl, że w I kwartale 2025 r. ZUS przeprowadził kontrolę prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich wobec 35 810 osób. Nieprawidłowości stwierdził w 2 886 przypadkach. ZUS może przeprowadzić kontrolę z własnej inicjatywy lub na wniosek pracodawcy. Kiedy można spodziewać się kontroli?

ZUS może skontrolować każde zwolnienie lekarskie . Nie ma żadnych ograniczeń odnoszących się do liczby dni przebywania na L4. Zakład Ubezpieczeń Społecznych kontroluje L4 w dwóch obszarach:

REKLAMA

  • prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy i wystawiania zwolnień lekarskich – zadania w tym zakresie wykonują lekarze orzecznicy;
  • prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy zgodnie z ich celem – zadania w tym zakresie wykonują pracownicy komórek zasiłków.

ZUS może przeprowadzić kontrolę z własnej inicjatywy lub na wniosek pracodawcy. Tryb i sposób przeprowadzania kontroli prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy oraz wystawiania zaświadczeń lekarskich zostały określone w art. 59 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Kontrole przeprowadzane są przez lekarzy orzeczników działających w Oddziałach ZUS.

Kiedy ZUS przeprowadza kontrolę L4?

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 27 lipca 1999 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu przeprowadzania kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy oraz formalnej kontroli zaświadczeń lekarskich wskazuje przypadki, w których ZUS podejmuje kontrolę prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich. Kontrola ta powinna być dokonywana w miarę potrzeby, bez ustalania z góry stałych jej terminów, a nasilana w okresach, w których występuje zwiększona absencja z powodu choroby lub sprawowania opieki.

Do kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich ZUS typuje m.in. przypadki, w których świadczeniobiorca:

  • korzysta często z krótkotrwałych zwolnień lekarskich,
  • uzyskuje kolejne zwolnienia lekarskie od różnych lekarzy albo z powodu różnych schorzeń,
  • ma szczególnie wysoką podstawę wymiaru zasiłku,
  • był pozbawiony prawa do zasiłku, w związku z niewłaściwym wykorzystywaniem zwolnień lekarskich,
  • wnioskuje naprzemiennie o zasiłek chorobowy i zasiłek opiekuńczy,
  • przed zachorowaniem krótko podlegał ubezpieczeniu chorobowemu,
  • korzysta ze zwolnień za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego lub wypadkowego,
  • co do którego zachodzi podejrzenie, że wykonuje pracę zarobkową lub wykorzystuje zwolnienie lekarskie od pracy niezgodnie z jego celem,
  • nie stawił się w wyznaczonym terminie na badanie, co do zasadności orzekania o czasowej niezdolności do pracy przez lekarza orzecznika Zakładu, w sprawach w których płatnikiem zasiłku jest Zakład.

Kontrola prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy i wystawiania L4

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekazał, że w zakresie kontroli prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy i wystawiania zaświadczeń lekarskich (tj. kontroli pod kątem przesłanek medycznych do wystawienia zaświadczenia lekarskiego):

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • nie ma żadnych ograniczeń odnoszących się do liczby dni absencji chorobowej warunkujących podjęcie kontroli prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy i wystawiania zaświadczeń lekarskich. Każdy wniosek pracodawcy o kontrolę prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy podlega rozpatrzeniu;
  • liczba dni absencji chorobowej określona w zaświadczeniu lekarskim warunkuje jedynie sposób prowadzenia kontroli zaświadczenia lekarskiego, tj.:
    • jeśli wniosek pracodawcy wpłynie w okresie trwania czasowej niezdolności do pracy – kontrola zaświadczenia lekarskiego może zostać przeprowadzona po badaniu bezpośrednim osoby, której zostało wystawione zaświadczenie lekarskie,
    • jeśli wniosek pracodawcy wpłynie po upływie okresu czasowej niezdolności do pracy lub w ostatnich dniach zwolnienia lekarskiego, wówczas w ramach kontroli zaświadczenia lekarskiego ZUS może zażądać od lekarza wystawiającego zaświadczenie lekarskie udostępnienia dokumentacji medycznej, dotyczącej ubezpieczonego, stanowiącej podstawę wydania zaświadczenia lekarskiego, lub zażądać od lekarza wystawiającego zaświadczenie lekarskie udzielenia wyjaśnień i informacji w sprawie.
Ważne

Przepisy prawa nie określają, przy jakiej liczbie dni absencji należy wszcząć kontrole prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich. Oznacza to że jeżeli płatnik składek wystąpi do ZUS o przeprowadzenie takiej kontroli, Zakład przeprowadza taką kontrolę, bez względu na długość orzeczonej niezdolności do pracy z powodu choroby.

ZUS przekazał, że decyzję dotyczącą sposobu przeprowadzenia kontroli, tj. czy w oparciu o analizę dokumentacji medycznej stanowiącej podstawę wystawienia zaświadczenia lekarskiego, czy po przeprowadzeniu badania osoby, której to zaświadczenie lekarskie zostało wystawione, lekarz orzecznik ZUS podejmuje indywidualnie w każdej sprawie, uwzględniając m. in. okres czasowej niezdolności do pracy na jaki wystawione zostało zaświadczenie lekarskie (art. 59 ust. 3 ustawy zasiłkowej). Zakład podkreślił, że lekarz orzecznik ZUS może przeprowadzić badanie lekarskie w ramach kontroli zaświadczenia lekarskiego wyłącznie w okresie czasowej niezdolności do pracy ustalonej w zaświadczeniu lekarskim.

Co 12 skontrolowane przez ZUS L4 uznane za nieprawidłowe [dane ZUS za I kwartał 2025 r.]

REKLAMA

Zapytaliśmy Zakład Ubezpieczeń Społecznych o dane dotyczące kontroli prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy oraz wystawiania zaświadczeń lekarskich. ZUS przekazał, że w I kwartale 2025 r. zostało przeprowadzonych 83,1 tys. postępowań dotyczących kontroli prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy oraz wystawiania zaświadczeń lekarskich. W IV kwartale 2024 r. przeprowadzonych było łącznie 78,5 tys. takich postępowań

W I kwartale 2024 r. ZUS przeprowadził kontrolę prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich wobec 35 453 osób. Nieprawidłowe wykorzystywanie zwolnień lekarskich stwierdził w stosunku do 4 832 osób, co stanowiło 13,6 proc. skontrolowanych osób. Natomiast w I kwartale 2025 r. ZUS skontrolował 35 810 osób, z czego nieprawidłowości stwierdził w 2 886 przypadkach. W porównaniu z I kwartałem 2025 r., w I kwartale 2024 r. stwierdzono większą liczbę nieprawidłowo wykorzystywanych zwolnień lekarskich. W I kwartale 2024 r. nieprawidłowe wykorzystywanie zwolnień lekarskich stanowiło 13,6 proc. wszystkich skontrolowanych osób, zaś w I kwartale 2025 r. – 8,06 proc.

Na ile wystawionych zwolnień lekarskich przypada zwolnienie uznane za nieprawidłowe? Wystarczy podzielić liczbę skontrolowanych osób, czyli 35 810 przez liczbę stwierdzonych przypadków nieprawidłowości, czyli 2 886. Przy liczbie 35 810 osób i 2 886 przypadkach stwierdzonych nieprawidłowości, wychodzi na to, że średnio jedna osoba na 12 nieprawidłowo wykorzystuje zwolnienie lekarskie.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rozwód bez sądu? Szybki sposób na rozwiązanie małżeństwa

Rząd szykuje rewolucję w prawie rodzinnym. Projekt nowelizacji Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego przewiduje możliwość pozasądowego rozwodu. Małżeństwo będzie można rozwiązać szybko i bez udziału sądu – pod pewnymi warunkami.

Aktywny rodzic. Ważna zmiana weszła w życie

Świadczenia otrzymywane w ramach programu „Aktywny rodzic” nie będą miały wpływu na prawo do zasiłków i innych form pomocy społecznej. Co to oznacza w praktyce?

Renta chorobowa po 50. roku życia: Komu przysługuje, ile wynosi?

Renta chorobowa, formalnie nazywana rentą z tytułu niezdolności do pracy, jest istotnym świadczeniem dla osób, które z powodu stanu zdrowia nie są w stanie kontynuować aktywności zawodowej. Dla osób po 50. roku życia, które często zmagają się z przewlekłymi schorzeniami, świadczenie to może stanowić ważne wsparcie. Obowiązują konkretne zasady przyznawania i wyliczania renty chorobowej, które warto poznać.

Wzór umowy NDA z omówieniem [WZÓR do pobrania]

Informacja to jeden z najdroższych towarów na świecie (Paulo Coelho, Zahir). Tajemnica przedsiębiorstwa to wypracowane przez lata doświadczenia, indywidualne i nowatorskie rozwiązania, kontakty, pamięć instytucjonalna. Wartość poufnych informacji przedsiębiorstwa nie daje się wycenić i potrzebuje szczególnej ochrony.

REKLAMA

Te pieniądze przepadają. Zmarł dwa lata po przejściu na emeryturę. Nie skorzystał z 550 000 kapitału emerytalnego. Na otarcie łez rodzina może otrzymać rentę rodzinną albo rentę wdowią

System emerytalny w Polsce wyklucza możliwość dziedziczenia kapitału emerytalnego. W artykule prezentujemy opis systemu w jednym z pism rządowych przesłanych emerytce, która postulowała reformę systemu emerytalnego poprzez rozszerzenie możliwości dziedziczenia np. przez wdowy kapitału emerytalnego. Emerytce chodziło o środki zgromadzone na subkoncie, ale jej pismo otwarło szerszą dyskusję – „Dlaczego w zasadzie przepada 550 000 zł zgromadzonych na koncie emerytalnym zmarłego mężczyzny po 30 latach pracy”.

Opłaca się być nauczycielem w małej miejscowości. Nauczyciel dyplomowany z pensją 6211 zł brutto, ale z dodatkami 10% i 20%

Nauczyciel dyplomowany z pensją 6211 zł brutto, to nie jest po szaleństwie inflacji za ostatnie lata, pensja marzeń. Ale są jeszcze dodatki do pensji. Najcenniejszy to 20% dodatek stażowy. Niestety przysługuje osobom z 20-letnim doświadczeniem zawodowym. Nie posiadają go nauczyciele początkujący więc odchodzą z zawodu nauczyciela.

1 sierpnia dniem wolnym od pracy? Uchwalono dezyderat. Sejmowa Komisja skierowała dezyderat do resortu pracy, czekamy teraz na ostateczną decyzję

W dniu 2 kwietnia 2025 r. Sejmowa Komisja do Spraw Petycji obradująca pod przewodnictwem poseł Urszuli Augustyn (KO), zastępcy przewodniczącego Komisji analizowała szereg petycji. W porządku dziennym prac komisji była brana pod rozwagę petycja w sprawie ustanowienia rocznicy wybuchu powstania warszawskiego dniem ustawowo wolnym od pracy (BKSP-155-X-342/24). I stało się, uchwalono dezyderat, w sprawie 1 sierpnia - jako dnia wolnego od pracy. Ale trzeba wiedzieć, że Sejmowa Komisja skierowała ten dezyderat do resortu pracy, a teraz czekamy teraz na ostateczną decyzję MRPiPS. Później zdecyduje Sejm, Senat i Prezydent. Droga jest długa, ale przecież: kropla drąży skałę.

Debata prezydencka w TVP: Tak wyglądały końcowe wystąpienia kandydatów

Bezpośrednie apele do wyborców, polityczne manifesty, emocje i ostatnie akcenty kampanii — tak wyglądały końcowe wystąpienia kandydatów w debacie prezydenckiej w TVP. Co dokładnie powiedzieli?

REKLAMA

Jawność cen czy legislacyjny chaos? Branża deweloperska alarmuje: ustawa to bubel, który zaszkodzi konsumentom

Miała być przejrzystość, a wyszło jak zwykle – ustawa o jawności cen mieszkań, uchwalona w rekordowym tempie, miała chronić konsumentów i ułatwić porównywanie ofert deweloperów. Zamiast tego wywołała burzę – branża mówi o prawnych absurdach, ignorowaniu głosu ekspertów i niebezpiecznych lukach, które mogą uderzyć nie tylko w firmy, ale też zwykłych obywateli. Ostatnią szansą na ratunek może być Senat.

Debata prezydencka na żywo na portalu infor.pl. Transmisja online od godz. 20.00

W poniedziałek 12.05.2025 r. o godz. 20:00 w siedzibie Telewizji Polskiej rozpoczęła się debata kandydatów na prezydenta RP, współorganizowana przez TVP, TVN i Polsat. To ostatnie takie starcie przed pierwszą turą wyborów i jeden z kluczowych momentów kampanii. Transmisję online można obejrzeć także na portalu infor.pl.

REKLAMA

OSZAR »