REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zasiłek pielęgnacyjny 2025 r. i 2026 r.: dla kogo, kiedy wniosek, wysokość

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
dziecko, niepełnosprawność
Zasiłek pielęgnacyjny 2025 r. i 2026 r.: dla kogo, kiedy wniosek, wysokość
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Zasiłek pielęgnacyjny 2025 r. i 2026 r. Kto może wystąpić o zasiłek pielęgnacyjny? Komu przysługuje zasiłek pielęgnacyjny? Kiedy należy złożyć wniosek o zasiłek pielęgnacyjny? Jaka jest wysokość zasiłku pielęgnacyjnego? Czy ulegnie zmianie?

Zasiłek pielęgnacyjny jest jednym ze świadczeń opiekuńczych przysługujących po spełnieniu określonych kryteriów. Zasiłek ten szczegółowo został opisany w ustawie o świadczeniach rodzinnych.

REKLAMA

Zasiłek pielęgnacyjny 2025 r. i 2026 r.

Zasiłek pielęgnacyjny przyznawany jest, by częściowo wspomóc pokrycie wydatków wynikających z konieczności zapewnienia opieki i pomocy innej osoby w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji. Przyznawany jest niezależnie od dochodów w rodzinie. Zasiłek pielęgnacyjny przyznawany jest na czas nieokreślony. Chyba, że orzeczenie o niepełnosprawności lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności wydane zostało na czas określony. W takich przypadkach, prawo do zasiłku przyznawane jest na czas określony, do ostatniego dnia miesiąca, w którym upływa termin ważności orzeczenia. Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje:

  • niepełnosprawnym dzieciom;
  • osobom niepełnosprawnym (powyżej 16 roku życia) z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności;
  • osobom niepełnosprawnym z orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, w przypadku, gdy niepełnosprawność powstała w wieku do ukończenia 21. roku życia;
  • osobom powyżej 75 roku życia.

Komu nie przysługuje zasiłek pielęgnacyjny

W przypadku wyżej wymienionych osób, zasiłek pielęgnacyjny nie przysługuje w momencie, gdy dana osoba jest umieszczona w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie. Nie będzie także przysługiwać wyżej wymienionym osobom, gdy członkom rodziny będą przysługiwać lub przysługują za granicą świadczenia na pokrycie wydatków związanych z pielęgnacją tych osób, chyba że przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego lub dwustronne umowy o zabezpieczeniu społecznym stanowią inaczej. Należy także pamiętać, że zasiłek pielęgnacyjny nie przysługuje w przypadku pobierania dodatku pielęgnacyjnego.

REKLAMA

A co w przypadku, gdy dana osoba będzie pobierała jednocześnie dodatek pielęgnacyjny i zasiłek pielęgnacyjny? Osobie, której przyznano dodatek pielęgnacyjny za okres, za który wypłacono zasiłek pielęgnacyjny, ZUS lub inny organ emerytalny lub rentowy, który przyznał dodatek pielęgnacyjny, wypłaci emeryturę lub rentę pomniejszoną o kwotę odpowiadającą wysokości wypłaconego za ten okres zasiłku pielęgnacyjnego i przekaże tę kwotę na rachunek bankowy organu właściwego. Przekazanie kwoty odpowiadającej wysokości zasiłku pielęgnacyjnego zostanie uznane za zwrot świadczeń nienależnie pobranych.

Należy pamiętać o tym, by niezwłocznie powiadomić gminny organ właściwy wypłacający zasiłek pielęgnacyjny o każdej zmianie mającej wpływ na prawo do zasiłku pielęgnacyjnego, w tym również o przypadku wyjazdu osoby uprawnionej lub członka rodziny tej osoby poza granicę Rzeczypospolitej Polskiej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Weryfikacja wysokości zasiłku pielęgnacyjnego

Zasiłek pielęgnacyjny – zgodnie z ustawą o świadczeniach rodzinnych – podlega co trzy lata weryfikacji. Weryfikacja ta uwzględnia wyniki badań progu wsparcia dochodowego rodzin., który bada, a następnie przedstawia Instytut Pracy i Spraw Socjalnych. Wysokość zasiłku pielęgnacyjnego ostatni raz była weryfikowana w 2024 r. Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 13 sierpnia 2024 r. w sprawie wysokości dochodu rodziny albo dochodu osoby uczącej się stanowiących podstawę ubiegania się o zasiłek rodzinny i specjalny zasiłek opiekuńczy, wysokości świadczeń rodzinnych oraz wysokości zasiłku dla opiekuna, wysokość zasiłku pielęgnacyjnego pozostała na niezmienionym poziomie. Zasiłek pielęgnacyjny w dalszym ciągu wynosi zatem 215,84 zł.

Zasiłek pielęgnacyjny: kiedy wniosek

REKLAMA

Wniosek o zasiłek pielęgnacyjny najlepiej złożyć jak najszybciej. By go otrzymać, należy złożyć wniosek o ustalenie prawa do zasiłku pielęgnacyjnego. Złożenie wniosku w terminie trzech miesięcy, licząc od dnia wydania orzeczenia o niepełnosprawności lub orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, prawo do zasiłku ustalane jest od miesiąca, w którym wniosek o ustalenie niepełnosprawności lub stopnia niepełnosprawności został złożony. Osoby, które złożą wniosek o zasiłek pielęgnacyjny po tym terminie, będą miały prawo do zasiłku pielęgnacyjnego począwszy od miesiąca, w którym złożyły wniosek o ustalenie prawa do tego zasiłku.

Wniosek o ustalenie prawa do zasiłku pielęgnacyjnego należy złożyć w urzędzie gminy lub miasta właściwym ze względu na miejsce zamieszkania. Można go także złożyć w ośrodku pomocy społecznej lub w innej jednostce organizacyjnej gminy, jeżeli to właśnie tym jednostkom została przekazana realizacja świadczeń rodzinnych w danej gminie. Wniosek o ustalenie prawa do zasiłku pielęgnacyjnego można także złożyć drogą elektorniczną poprzez portal Emp@tia oraz przez ePuap. Do wniosku należy dołączyć skrócony odpis aktu urodzenia lub inny dokument potwierdzający wiek dziecka oraz orzeczenie o niepełnosprawności, o znacznym stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie o umiarkowany stopniu niepełnosprawności ze wskazaniem daty jej powstania. Osoby powyżej 75 roku życia nie muszą dołączać do wniosku powyższych dokumentów.

Należy pamiętać o tym, by informować organ odpowiedzialny za wypłatę zasiłku o każdej zmianie, która ma wpływ na prawo do zasiłku pielęgnacyjnego. Także o wyjeździe poza granice kraju.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MSWiA: Policjanci chcą podwyżek. Bo są pieniądze na nowe etaty w służbach mundurowych

Policjanci chcą podwyżek pensji z 13 mld obiecanych policji przez premiera D. Tuska (albo pieniędzy dodatkowych). Bo 10 mld z tych środków idzie na inwestycje rzeczowe, ale 3 mld zł posłuży sfinansowaniu nowych etatów. Oznacza to, że budżet ma środki na wynagrodzenia dla mundurowych.

Sąd: związkowcy nie zawsze chronieni przed zwolnieniem

W serii artykułów poświęconych sądownictwu z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych tym razem przyglądamy się temu, jak orzekał Sąd Najwyższy w ostatnich latach co do ochrony związkowej. Okazuje się bowiem, że są różne linie orzecznicze, bardziej liberalne i mniej. Jednak główny wniosek jak się nasuwa jest taki, że związkowcy nie zawsze są chronieni przed rozwiązaniem umowy, szczególnie w trybie bez zachowania okresu wypowiedzenia.

Jak chronić prawa autorskie do contentu w social mediach. Treści lifestylowe - praktyczne porady dla twórców i użytkowników

Media społecznościowe w ostatnich latach stały się kluczowym narzędziem komunikacji dla twórców i marek, zwłaszcza w obszarze treści lifestylowych. Niemal każda aktywnie promująca się firma oraz twórcy internetowi codziennie publikują tysiące postów, zdjęć i filmów. Pytanie, czy z wystarczającą uwagą podchodzą do kwestii praw autorskich. Tymczasem respektowanie cudzych praw, a co za tym idzie bezpieczeństwo własnej twórczości, ma kluczowe znaczenie dla ochrony dobrego imienia marki, wiarygodności i unikania sytuacji konfliktogennych. Co podlega ochronie? Jakie zasady obowiązują na popularnych platformach? Jakie prawa mają twórcy w kontekście współpracy z markami? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w tym artykule.

Darowizna przez ofiaromat: Dlaczego fiskus nie pozwala na odliczenie?

Czy każdą darowiznę na Kościół można odliczyć od podatku? Okazuje się, że nie. Najnowsza interpretacja podatkowa zaskakuje. Dotyczy ona wpłat dokonywanych przez ofiaromaty – nowoczesne terminale płatnicze umożliwiające bezgotówkowe składanie datków w kościołach. Mimo że cel jest szczytny, a intencja czysta, fiskus uznał, że taka forma przekazania środków nie spełnia warunków do ulgi podatkowej. Dlaczego? Rozbijmy to na czynniki pierwsze.

REKLAMA

Ile nieważnych głosów oddano w wyborach?

Ile nieważnych głosów oddano w w wyborach? Z jakiego powodu stwierdza się, że glos jest nieważny? Gdzie zagłosowało najwięcej wyborców?

Głosowanie za granicą: druga tura wyborów prezydenckich 2025

Jak zagłosować za granicą w drugiej turze wyborów prezydenckich 2025 roku? Są dwa sposoby na głosowanie poza granicami Polski w dniu 1 czerwca 2025 roku na nowego Prezydenta Polski.

Do czego uprawnia legitymacja osoby niepełnosprawnej w 2025 roku?

Legitymacja jest ważnym dokumentem osoby z niepełnosprawnością. Kto może ją uzyskać i na jak długo? Jak wygląda taki dokument i co daje w 2025 roku?

ZUS: Nie ma świadczenia wspierającego dla 3 orzeczeń. Jedna osoba niepełnosprawna i 1) stopień znaczny, 2) niesamodzielność i 3) niezdolność do pracy)

Osoba niepełnosprawna ma trzy orzeczenia: 1) orzeczenie o niepełnosprawności (stopień znaczny) 2) orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji i 3) orzeczenie o niezdolności do pracy. Ma też 9 poważnych chorób, uszczerbków i deficytów. I na koniec otrzymuje .... 40 punktów w WZON (poziom potrzeby wsparcia). I pisze do nas list z frazą "Możemy razem się pośmiać".

REKLAMA

Od 1 czerwca 2025 r. (Dzień Dziecka) zabierają 800 plus dużej grupie. To koniec: nie spełniasz kryterium, nie masz świadczenia

Od 1 czerwca, przypadającego na Dzień Dziecka, nastąpią zmiany, które pozbawią dużą grupę beneficjentów świadczenia 800 plus. Program Rodzina 800+ – najpopularniejsze wsparcie finansowe przeznaczone na pokrycie kosztów związanych z opieką i wychowaniem dziecka – od 1 czerwca 2025 roku zacznie funkcjonować na nowych zasadach

Francuska emerytura: system pełen przywilejów czy tykająca bomba demograficzna?

Choć Francja szczyci się jednym z najbardziej hojnych systemów emerytalnych w Europie, jego struktura przypomina labirynt – z ponad 40 planami zawodowymi, redystrybucją środków i niskim wiekiem przejścia na emeryturę. Mimo reformy z 2023 roku, eksperci biją na alarm: rosnące koszty i starzejące się społeczeństwo mogą pogrążyć system, który już dziś pochłania 14% PKB i spada w światowych rankingach. Czy francuska emerytura to przywilej, który stał się luksusem na kredyt?

REKLAMA

OSZAR »