REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy można razem wyjechać do sanatorium z NFZ i mieć wspólny pokój?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Wioleta Matela-Marszałek
Autorka licznych publikacji o tematyce prawnej
Czy można razem wyjechać do sanatorium i mieć wspólny pokój?
Czy można razem wyjechać do sanatorium i mieć wspólny pokój?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Obecnie prawo nie reguluje kwestii wspólnego pobytu małżonków w sanatorium, a Ministerstwo Zdrowia nie planuje zmian w tym zakresie. Jakie są zatem aktualne przepisy? Czy jest szansa na wyjazd we dwoje?

Razem do sanatorium? Przepisy nie ułatwiają małżonkom wspólnego wyjazdu

REKLAMA

Do resortu zdrowia wpłynęła interpelacja, dotycząca wspólnych wyjazdów małżeńskich do sanatoriów. Posłanka Karolina Pawliczak podkreśla, iż wielu seniorów chce być podczas kuracji z bliską osobą. „Urzędnicy NFZ uzasadniają, że jeśli złożona jest prośba o połączenie dwóch wniosków sanatoryjnych, to NFZ stara się przychylać do próśb, szczególnie jeśli skierowania wpłynęły do Funduszu w tym samym dniu i przyszli kuracjusze mają ten sam profil leczenia. W pierwszej kolejności jednak, zawsze decydują względy medyczne, a dopiero później społeczne” – czytamy w interpelacji. Jak podkreśla jej autorka, prywatnie zawsze jest możliwość wspólnego wyjazdu, a w ramach NFZ takiej gwarancji nie ma. Dlatego posłanka pyta czy ministerstwo w ramach posiadanych narzędzi legislacyjnych podejmuje działania zmierzające do uregulowania tej sytuacji.

REKLAMA

Odpowiedzi na to pytanie udzielił wiceminister zdrowia Jerzy Szafranowicz. Poinformował, iż „obowiązujące przepisy, które określają zasady kierowania świadczeniobiorców na leczenie uzdrowiskowe i korzystania przez pacjentów ze świadczeń z zakresu lecznictwa uzdrowiskowego, nie regulują kwestii dotyczących wyjazdu małżeństw na leczenie uzdrowiskowe i w tym zakresie resort zdrowia nie planuje zmian”.

NFZ może, ale nie musi spełniać prośby o wspólny pobyt

Szafranowicz przypomniał, iż skierowanie dotyczy stanu zdrowia konkretnego pacjenta. Zadaniem Narodowego Funduszu Zdrowia jest zatem zapewnienie realizacji gwarantowanego świadczenia opieki zdrowotnej indywidualnemu świadczeniobiorcy. Oddziały wojewódzkie procedują skierowania pojedynczo i potwierdzają zgodnie z kolejnością ich wpływu. „Ze względu na możliwość zakwalifikowania małżonków na różne zakresy i profile leczenia w ramach lecznictwa uzdrowiskowego, mając jednocześnie na uwadze, że poszczególne uzdrowiska specjalizują się w określonych kierunkach leczniczych, skierowanie wskazanych osób na leczenie do tego samego uzdrowiska i zakładu lecznictwa uzdrowiskowego często jest zwyczajnie niemożliwe” – pisze wiceminister. I dodaje, iż obowiązujące regulacje prawne nie nakładają na oddziały wojewódzkie NFZ obowiązku pozytywnego rozpatrywania postulatów pacjentów dotyczących wspólnego wyjazdu i pobytu na leczeniu uzdrowiskowym. „NFZ nie jest zobligowany do zapewnienia małżeństwom i innym osobom bliskim wspólnego wyjazdu na leczenie uzdrowiskowe i nawet w przypadku złożenia skierowań w tym samym terminie oraz kwalifikacji do tego samego zakresu leczenia i profilu leczenia możliwego do leczenia w tym samym uzdrowisku nie gwarantuje skierowania małżonków do tego samego sanatorium uzdrowiskowego i w tym samym terminie. Aktualnie NFZ ma taką możliwość, ale nie obowiązek, pozytywnego rozpatrzenia prośby dotyczącej połączenia i wspólnej realizacji złożonych wniosków, jednak w takim przypadku zastosowanie mają wyłączenie wewnętrzne ustalenia poszczególnych oddziałów wojewódzkich NFZ i Minister Zdrowia nie zajmuje stanowiska w tym zakresie” – czytamy w odpowiedzi.

Co z pokojem dwuosobowym?

REKLAMA

Co więcej, z odpowiedzi ministerstwa wynika, iż nawet w przypadku wspólnego skierowania małżonków do sanatorium, nie można zagwarantować im zakwaterowania w pokoju dwuosobowym. „Przepisy określające warunki udzielania świadczeń gwarantowanych z zakresu lecznictwa uzdrowiskowego nie regulują kwestii przydzielania pokoi danego standardu określonym grupom pacjentów, tym samym nie nakładają na zakłady lecznictwa uzdrowiskowego obowiązku zapewnienia samodzielnych pokoi małżonkom, partnerom, rodzeństwu i innym osobom chcącym wspólnie skorzystać z zakwaterowania w pokoju dwuosobowym (w efekcie skutkującego brakiem dostępności takich pokoi dla pacjentów przyjeżdżających na leczenie do sanatorium bez osoby towarzyszącej i tym samym budzącego niezadowolenie oraz uzasadniony sprzeciw tych pacjentów z uwagi na konieczność zakwaterowania w pokoju wieloosobowym). Stosowana w wielu sanatoriach uzdrowiskowych praktyka polegająca na przydzielaniu pokoi dwuosobowych w pierwszej kolejności małżeństwom pozostaje w gestii świadczeniodawców i nie jest uregulowana w przepisach prawa, ponieważ pobyty w sanatoriach uzdrowiskowych są pobytami leczniczymi i pacjenci kierowani na stacjonarne leczenie uzdrowiskowe mają zapewnione przez NFZ miejsce w pokoju, a nie samodzielne pokoje (co tym samym nie wyklucza możliwości zakwaterowania małżonków w oddzielonych pokojach wieloosobowych – odpowiednio męskich i damskich)” – informuje ministerstwo.

Jeżeli oddział wojewódzki NFZ nie uwzględni wniosku o wspólny wyjazd do sanatorium, to świadczeniobiorcy zainteresowani odbyciem leczenia uzdrowiskowego w tym samym terminie i miejscu mogą skorzystać z puli zwrotów skierowań lub zrealizować leczenie uzdrowiskowe w warunkach ambulatoryjnych

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ważna samodzielność kuracjusza

Szafranowicz odniósł się też do zawartej w interpelacji uwagi dotyczącej konieczności sprawowania opieki nad małżonkiem podczas pobytu w sanatorium. Wiceminister przypomniał, iż warunkiem skierowania na leczenie uzdrowiskowe jest samodzielność i samoobsługa pacjenta, dlatego brakuje podstaw do łączenia pobytów w celu sprawowania opieki.

Źródło: Interpelacja nr 7576 w sprawie korzystania z sanatoriów/Sejm

uzdrowiskowego (Dz.U. 2012 poz. 14), p

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obowiązkowe windy w każdym budynku mieszkalnym, który ma co najmniej dwie kondygnacje. To tylko jedna ze zmian, która nas czeka

Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało projekt zmian w przepisach technicznych dotyczących budynków. Chodzi o to, by były one lepiej dopasowane do dzisiejszych potrzeb – zarówno jeśli chodzi o bezpieczeństwo, efektywność energetyczną, jak i dostępność dla osób z niepełnosprawnościami. Trwają konsultacje publiczne, a dokument jest już dostępny na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

Od 1 do 30 tys. złotych kary grzywny dla pracodawcy za pracę w upał. Ale zasady będą jeszcze ostrzejsze. Kiedy zmiany wejdą w życie?

Od 1 do 30 tys. złotych kary grzywny dla pracodawcy za pracę w upał przekraczający 32 lub 35 st. Ale zasady będą jeszcze ostrzejsze. Kiedy zmiany wejdą w życie? Miały zacząć obowiązywać od 1 czerwca 2025 r. Okazuje się, że wejdą ale najwcześniej po 1 stycznia 2027 r.

ZUS: Kolejne prawomocne orzeczenie sądu II instancji. SA w Katowicach stanął po stronie emerytki [wyrok TK z 4 czerwca 2024 r. SK 140/20]

Przybywa prawomocnych orzeczeń w sprawach po wyroku TK z 4 czerwca 2024 r. SK 140/20. Przedstawię wyrok Sądu Apelacyjnego w Katowicach.

MRPiPS wprowadza bezwzględny zakaz pracy w czasie upałów. Kara do 3 lat pozbawienia wolności dla pracodawcy, który nie zwolni pracowników do domów

W związku ze zmianą klimatu i wynikającymi z niej coraz częstszymi falami upałów, w czasie których temperatury niejednokrotnie przekraczają 30 st. C – MRPiPS zdecydowało się na dookreślenie w przepisach o BHP maksymalnych progów temperatury (wynikającej z warunków atmosferycznych), których przekroczenie skutkować będzie zakazem wykonywania pracy przez pracowników. Projekt resortu pracy nie obejmuje jednak, na tych samych zasadach, wszystkich pracowników – ochroną przed pracą w upalnych warunkach, nie zostaną objęci m.in. pracownicy gastronomii, hoteli czy opiekunowie małych dzieci. Pracodawcę łamiącego nowe zakazy – czekać będą natomiast surowe konsekwencje.

REKLAMA

200 tys. zł na remont, sprzęt, zakup nieruchomości itp.: premie finansowe dla osób ze wsi czy z małych miasteczek. Wnioski do 31 lipca 2025 r.

Do 31 lipca 2025 r. można się ubiegać o 200 tys. zł przypomina prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Chodzi o premie z Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Pieniądze można przeznaczyć na wiele celów.

O ile niższe raty kredytów hipotecznych po obniżce stóp procentowych NBP w lipcu 2025 r.?

W dniu 2 lipca 2025 r. (ze skutkiem od 3 lipca) Rada Polityki Pieniężnej obniżyła podstawową stopę procentową NBP (stopę referencyjną) do poziomu 5,00%. Z wyliczeń Rankomat.pl wynika, że tylko w wyniku lipcowej obniżki rata kredytu na 500 000 zł na 30 lat spadnie o 85 zł. Połączony efekt dwóch tegorocznych obniżek stóp zmniejszy ratę o 257 zł – z 3 651 zł do 3 394 zł. Z kolei wraz z każdą obniżką rośnie zdolność kredytowa. W przyszłym roku część osób może liczyć na wzrost dostępnej kwoty o ponad 100 000 zł. Prezes Związku Banków Polskich Tadeusz Białek ocenił, że ok 70 zł mniej w miesięcznej racie kredytu zyskają kredytobiorcy z pożyczką 400 tys. zł na okres 20 lat dzięki decyzji Rady Polityki Pieniężnej o obniżeniu stóp procentowych w lipcu.

Komisja Europejska: 90% redukcji gazów cieplarnianych w UE do 2040 r.; pełna neutralność klimatyczna netto do 2050 r. Jak ochronić gospodarkę?

W dniu 2 lipca 2025 r. Komisja Europejska zaproponowała wyznaczenie celu klimatycznego na 2040 r. Zgodnie z propozycją emisje gazów cieplarnianych powinny wówczas wynieść o 90 proc. mniej względem poziomu z 1990 r. Pomocą w dojściu do celu ma być możliwość wliczania projektów sfinansowanych w krajach trzecich.

Rewolucja w rozwodach: koniec z orzekaniem o winie i przyznawaniem alimentów z powodu odpowiedzialności eksmałżonka za rozpad małżeństwa. „Co do zasady każdy z małżonków powinien utrzymywać się samodzielnie”

W dniu 23 czerwca 2025 r. Komisja Kodyfikacyjna Prawa Rodzinnego, będąca organem działającym przy Ministrze Sprawiedliwości przyjęła projekt ustawy nowelizującej kodeks rodzinny i opiekuńczy, który zakłada eliminację orzekania o winie rozkładu pożycia w sprawach o rozwód i separację. Z powyższym, ściśle związana jest również zmiana zasad alimentacji po rozwodzie i separacji – na przyznanie alimentów nie ma już mieć wpływu odpowiedzialność byłego współmałżonka za rozpad małżeństwa. Na zmianach tych, skorzystać mają przede wszystkim dzieci.

REKLAMA

Najnowszy sondaż partyjny 2025 [Rzeczpospolita, WP, Onet, Polsat]

Najnowszy sondaż partyjny 2025: dla Rzeczpospolitej, WP, Onet. We wszystkich trzech sondażach partyjnych wygrywa PiS. Jakie partie są poniżej progu 5%? W sondażu IBRIS dla Polsat News z połowy czerwca prowadziła KO. Czy na polskiej scenie politycznej umacnia się prawica?

MRPiPS zmienia przepisy BHP: 35 stopni Celsjusza - maksymalna dopuszczalna temperatura w pracy (w pomieszczeniu). Nowe obowiązki firm. Dlaczego dopiero od 2027 roku?

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej od grudnia 2024 r. pracuje nad nowelizacją rozporządzenia w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. MRPiPS chce nowych przepisów dotyczących pracy w czasie wysokich temperatur i nowych obowiązków dla pracodawców. Zmiany mają wejść w życie dopiero od 2027 roku. Pod koniec czerwca 2025 r. ukazała się już trzecia wersja tego projektu - przepisy w dwóch pierwszych wersjach były krytykowane m.in. jako zbyt skomplikowane.

REKLAMA

OSZAR »