REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podział firmy po rozwodzie - cz. 2 - spółka z o.o.

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Adwokat Anna Kośmider
Kancelaria Adwokacka
Jak wygląda podział udziałów w spółce z o.o. przy podziale majątku między małżonkami? Podział firmy między małżonkami. / fot. Shutterstock
Jak wygląda podział udziałów w spółce z o.o. przy podziale majątku między małżonkami? Podział firmy między małżonkami. / fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Jak wygląda podział udziałów w spółce z o.o. przy podziale majątku między małżonkami? Poznaj praktyczne wskazówki i przykłady – cz.2 (spółka z o.o.).

Podział firmy po rozwodzie - cz. 1 - działalność gospodarcza

REKLAMA

Podział firmy po rozwodzie - cz. 3 - spółka cywilna

Zakres majątku wspólnego

REKLAMA

Na wstępie, przypomnieć należy podstawową zasadę odnoszącą się do spraw o podział majątku wspólnego małżonków. To, czy dany składnik majątku objęty jest wspólnością majątkową małżeńską zależy od czasu, w którym przedmiot ten został nabyty oraz od źródła środków przeznaczonych na nabycie tego przedmiotu. Podziałowi między małżonkami podlegają bowiem tylko składniki należące do majątku wspólnego stron.

Jeżeli jeden z małżonków posiadał udziały w spółce z o.o. przed zawarciem związku małżeńskiego, wartość udziałów nie będzie podlegała podziałowi między małżonkami, gdyż udziały te będą stanowiły majątek osobisty ich posiadacza. To, co może podlegać w tej sytuacji podziałowi, to dochody, które te udziały przyniosły w trakcie trwania wspólnoty majątkowej małżeńskiej.

Polecamy: INFORLEX Twój Biznes Jak w praktyce korzystać z tarczy antykryzysowej Zamów już od 98 zł

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W orzecznictwie został już ugruntowany pogląd, zgodnie z którym nabycie przez jednego z małżonków udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością ze środków, które pochodziły z majątku wspólnego stron, stanowią majątek wspólny małżonków (uchwała SN z 7 lipca 2016 r., III CZP 32/16). W związku z tym udziały te, a raczej ich wartość będzie podlegała podziałowi między małżonkami.

Sposób podziału udziałów w spółce z o.o. przy podziale majątku

Małżonek posiadający udziały w udziały w spółce z o.o. jest wspólnikiem spółki. Jeżeli udziały w spółce zostały nabyte w trakcie trwania wspólności majątkowej małżeńskiej za środki pochodzące z majątku wspólnego małżonków, udziały te przysługują także jego małżonkowi. Nie oznacza to, że przy podziale majątku drugi małżonek zostanie automatycznie udziałowcem spółki.

Jak zatem podzielić udziały w spółce z o.o.?

REKLAMA

Zgodnie ze stanowiskiem Sądu Najwyższego, sąd nie może przyznać małżonkowi części udziałów spółki z o.o. należące do tego małżonka, który jest wspólnikiem spółki z o.o. bez zgody małżonka, który tym wspólnikiem nie jest (postanowienie SN z 16 marca 2018 r., IV CSK 105/17).

Jeżeli małżonek nie będący wspólnikiem spółki z o.o. nie wyraża zgody na przyznanie na jego rzecz udziałów w spółce z o.o. w wyniku podziału majątku wspólnego stron, to sąd wbrew woli tego małżonka nie może przyznać mu części udziałów należących do drugiego małżonka. Małżonek, który nie jest i nie zostanie wspólnikiem sp. z o. o., zostanie spłacony w wysokości przypadających mu udziałów.

Wobec powyższego, udziały, w braku odmiennej woli małżonka niebędącego wspólnikiem, w wyniku podziału majątku wspólnego zostaną przyznane na wyłączną własność małżonkowi- wspólnikowi spółki z o.o. za stosowną spłatą drugiego małżonka.

Określenie wartości udziałów w spółce z o.o. przy podziale majątku

Wartość udziałów w spółce z o.o. powinna zostać ustalona na moment dokonania podziału majątku wspólnego stron, to jest daty wydania postawienia przez sąd o podziale majątku. Sąd nie przyjmuje wartości nominalnej udziałów w spółce z o.o., za którą jeden ze wspólników nabył udziały. 

W pierwszej kolejności wartość wyceny udziałów w spółce może zostać uzgodniona między stronami w drodze negocjacji lub mediacji. W przypadku sporu, sąd powoła biegłego z zakresu wyceny przedsiębiorstw. Opinia biegłego może zostać zakwestionowana przez strony, które mogą powoływać się na wyceny wykonane przez innych specjalistów z zakresu wyceny. Opinie takie mają walor dowodu prywatnego, który co do zasady ma mniejszą moc dowodową niż opinia biegłego powołanego przez sąd. Niemniej rozbieżności i takie postępowanie dowodowe są podstawą do zakwestionowania wyceny.

Podczas sprawy o podział majątku powołany został biegły do wyceny udziałów w spółce z o. o., należących do jednego z małżonków. Wycena biegłego nie usatysfakcjonowała drugiego małżonka, który nie był zaangażowany w prowadzenie spółki, ale posiadał informacje o jej specyfice i kondycji. Małżonek ten zatrudnił detektywa gospodarczego, który pozyskał materiał dowodowy na temat nie uwzględnionych wcześniej kontaktów handlowych oraz planów ekspansji spółki. Dowody przedstawione w postaci materiału detektywistycznego wpłynęły na zwiększenie wyceny spółki, udziałów jednego z małżonków a przez to na przebieg podziału majątku.

Zatrzymanie zysku, a wycena udziałów w spółce z o. o. przy podziale majątku

Dywidenda wypłacana wspólnikom spółki z o.o. stanowi pożytki cywilne i podlega podziałowi przy podziale majątku tak samo jak wynagrodzenie małżonków. Nie zawsze wypracowanie zysku przez spółę w danym roku obrotowym wiąże się z wpłatą dywidend na rzecz wspólników. Jeżeli wspólnicy spółki z o. o. podejmą uchwałę o przeznaczeniu zysku np. na kapitał zapasowy lub rezerwowy, nie może być to podstawą na unikanie uzyskania dywidendy i jej podziału przez jednego z małżonków w sprawie o podział majątku. Zysk przeznaczony na podwyższenie kapitału zapasowego wpłynie oczywiście na wycenę spółki, a co za tym na wartość udziału podlegającemu podziałowi między małżonkami. Decyzja o tym należy do wspólników spółki lub zależy od postanowień umowy spółki z o. o.

Jeżeli spółka z o.o., w której małżonek ma udziały, które zakupił ze środków pochodzących z jego majątku osobistego, wypracowała zysk i na podstawie uchwały wspólników zadecydowano o przeznaczeniu zysku na kapitał zakładowy, to nie powstała wierzytelność, która mogłaby zostać rozliczona w sprawie o podział majątku wspólnego.      

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Szef PKW: Wyniki głosowania raczej w poniedziałek, ale nie rano

Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak ocenił, że wyniki niedzielnego głosowania w wyborach prezydenckich podane mogą być raczej w poniedziałek, ale nie o godz. 10.00, gdy odbyć ma się pierwsza z planowanych na ten dzień konferencji PKW.

Przed nami brutalna końcówka kampanii prezydenckiej. Ekspert: Braun może dać Nawrockiemu zwycięstwo

Wynik Grzegorza Brauna to największe zaskoczenie pierwszej tury wyborów prezydenckich – twierdzi dr hab. Tomasz Gajownik z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Ekspert prognozuje brutalną końcówkę kampanii i sugeruje, że poparcie Brauna może przesądzić o wyniku drugiej tury. Co jeszcze powiedział politolog?

Frekwencja w pierwszej turze wyborów prezydenckich wyniosła 66,8 proc. To rekord

To najwyższy wynik w pierwszej turze wyborów prezydenckich od 1990 r. Lepszy odnotowano tylko dwukrotnie w drugich turach.

Sławomir Mentzen: To największy sukces w historii naszego środowiska

Kandydat Konfederacji Sławomir Mentzen powiedział po ogłoszeniu wyników sondażu exit poll, że w wyborach prezydenckich chyba jednak zajął trzecie miejsce. To największy sukces w historii naszego środowiska - oświadczył Mentzen, który według sondażu ośrodka Ipsos uzyskał 15,4 proc. głosów.

REKLAMA

Wybory prezydenckie. W miastach zwyciężył Rafał Trzaskowski, na wsi wygrał Karol Nawrocki

Zakończyła się pierwsza tura wyborów. W miastach zwyciężył Rafał Trzaskowski, na wsi - Karol Nawrocki. To wyniki sondażu wykonanego przez Ipsos dla TVP, TVN24 i Polsat News.

Grzegorz Braun: Do następnego parlamentu musimy wprowadzić silną reprezentację prawicy wolnościowej

Grzegorz Braun, który według sondażu Ipsos uzyskał w wyborach prezydenckich 6,2 proc. i czwarte miejsce powiedział, że werdykt ten to odczyt temperatury narodu polskiego. Dodał, że kolejny cel to wprowadzenie do następnego parlamentu silnej reprezentacji prawicy prawdziwie antysystemowej.

Rafał Trzaskowski: Musimy być silni i zdeterminowani

Ile jeszcze przed nami pracy, którą zaczynamy już dzisiaj, żeby wygrać wybory prezydenckie - mówił po ogłoszeniu wyników exit poll kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski. Jak musimy być silni, jak musimy być zdeterminowani – dodał.

Hołownia: w drugiej turze musimy dać szansę Rafałowi Trzaskowskiemu

Kandydat Trzeciej Drogi na prezydenta, marszałek Sejmu Szymon Hołownia zadeklarował poparcie dla Rafała Trzaskowskiego w drugiej turze.

REKLAMA

Karol Nawrocki: Będę Waszym głosem w Pałacu Prezydenckim

Jestem dumny z tego, że jestem jednym z was i będę prezydentem Polek i Polaków i będę waszym głosem w Pałacu Prezydenckim - powiedział kandydat popierany przez PiS Karol Nawrocki.

Znamy pierwsze wyniki exit poll. Kto przeprowadził badania?

Znamy już pierwsze sondażowe wyniki, tzw. exit poll, niedzielnych wyborów prezydenckich. Badania przeprowadziły Ipsos i Ogólnopolska Grupa Badawcza.

REKLAMA

OSZAR »