REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak wziąć szybki rozwód?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Jak wziąć szybki rozwód? Umiejętne skonstruowanie żądań pozwu. Precyzyjne sformułowanie wniosków dowodowych. Zawarcie prawidłowego porozumienia ze współmałżonkiem. / fot. Shutterstock
Jak wziąć szybki rozwód? Umiejętne skonstruowanie żądań pozwu. Precyzyjne sformułowanie wniosków dowodowych. Zawarcie prawidłowego porozumienia ze współmałżonkiem. / fot. Shutterstock
fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wiele osób zastanawia się, czy jest możliwy szybki rozwód, czy też zawsze musi dojść do długotrwałego i stresującego postępowania sądowego. Należy zwrócić uwagę, iż sam fakt rozstania niegdyś bliskich sobie osób już jest dużym obciążeniem psychicznym. Wiele osób z pewnością wolałoby uniknąć dodatkowych nieprzyjemności związanych z czasochłonnym procesem oraz częstym przebywaniem na sali sądowej. Dlatego w poniższym artykule tłumaczymy, co zrobić, aby szybko się rozwieść.

W jaki sposób można osiągnąć szybki rozwód?

Szybki rozwód można osiągnąć na trzy sposoby, poprzez:

REKLAMA

  1.     Umiejętne skonstruowanie żądań pozwu.
  2.     Precyzyjne sformułowanie wniosków dowodowych.
  3.     Zawarcie prawidłowego porozumienia ze współmałżonkiem.

Cel, jakim jest szybki rozwód, można osiągnąć poprzez sformułowanie pozwu rozwodowego, ograniczając jego treść do zakresu, jaki jest wymagany przepisami prawa. Jeżeli chcesz więc uzyskać szybki rozwód, nie oczekuj od sądu, aby przeprowadzał podział majątku wspólnego, aby dokonywał ustalenia sposobu korzystania ze wspólnego mieszkania, czy orzekał o alimentach na twoją rzecz. Są to bowiem elementy orzeczenia, które mogą pojawić się w wyroku rozwodowym, lecz nie muszą.

Polecamy: Pracujący rodzic. Wiesz, co Ci się należy! Poznaj swoje prawa nr 2

Umiejętne skonstruowanie żądań pozwu

Z kolei żądania, które muszą być zawarte w pozwie, sformułuj w taki sposób, aby nie stwarzały konieczności przeprowadzania dodatkowego, żmudnego postępowania dowodowego.

Jeżeli chcesz uzyskać szybki rozwód, powinieneś wnosić o nieorzekanie o winie przez sąd, jednak pamiętaj, z jakimi skutkami orzeczenie takie może się wiązać. Gdy sąd zaniecha orzekania o winie, każdy z małżonków będzie uprawniony do uzyskania świadczeń alimentacyjnych od drugiego z nich pod warunkiem, że osoba uprawniona będzie pozostawać w niedostatku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Umiejętne sformułowanie wniosków dowodowych

Aby uzyskać szybki rozwód należy również pamiętać o właściwych wnioskach dowodowych. Jeżeli posiadasz szereg dowodów, które mogą świadczyć o pewnych okolicznościach, wybieraj te, których przeprowadzenie przez sąd w toku postępowania będzie najmniej czasochłonne, np. dowód z dokumentów. Jeżeli chcesz, aby zeznawali świadkowie, zastanów się, czy wszyscy powinni brać udział w postępowaniu, czy też nie jest to konieczne (oczywiście należy zachować tu zdrowy rozsądek, aby nie doprowadzić do negatywnego dla nas rozstrzygnięcia sądowego).

Porozumienia pomiędzy małżonkami

Trzecim sposobem na uzyskanie szybkiego rozwodu jest porozumienie się ze współmałżonkiem. W ramach takiego porozumienia małżonkowie mogą ustalić zakres winy rozkładu pożycia małżeńskiego. Oprócz wspomnianego powyżej wniosku o nieorzekanie o winie, małżonkowie mogą wskazać, iż winę ponoszą obydwoje, bądź wyłącznie jeden z nich.

Forma porozumienia może być dowolna – w postaci pisemnej umowy lub ustna, poprzez zgodne złożenie oświadczeń do protokołu rozprawy sądowej.

Niemniej jednak należy pamiętać, że pozew rozwodowy może być wniesiony wyłącznie przez jednego małżonka. Nie jest więc możliwe złożenie pozwu, który będzie opatrzony podpisami obydwojga małżonków.

Porozumienie w sprawach dotyczących dzieci

REKLAMA

Jeżeli w sprawie występują małoletnie dzieci, to zawsze takie sprawy są bardziej czasochłonne od tych, w których rozwodzą się małżonkowie bezdzietni, lub mający już dorosłe dzieci. Jednak również w takich sprawach możliwy jest szybki rozwód, który można uzyskać poprzez zawarcie porozumienia w formie pisemnej. W tego rodzaju porozumieniu rodzice mogą ustalić miejsce zamieszkania dziecka, kontakty z nim oraz wysokość alimentów. Co więcej, na zgodny wniosek stron sąd może nie orzekać o sposobie kontaktów z dzieckiem.

Należy jednak pamiętać, że sąd kierując się dobrem dziecka, może nie uwzględnić porozumienia, o którym mowa powyżej. W takiej sytuacji to sąd ustali wszystkie ww. elementy tj. alimenty na dziecko, miejsce jego zamieszkania oraz rodzaj i częstotliwość kontaktów z dzieckiem.

Warto mieć również na uwadze, iż przy sporządzaniu porozumienia przez rodziców muszą oni kierować się jedną z naczelnych zasad prawa rodzinnego, polegającą na tym, że rodzeństwo wychowuje się razem. Wszelkie więc porozumienia łamiące powyższą zasadę, mogą zostać przez sąd odrzucone jako naruszające dobro dzieci.

Podział majątku wspólnego

REKLAMA

Jeżeli małżonek wnoszący pozew rozwodowy, zdecyduje się jednak na wniesienie żądania w zakresie podziału majątku wspólnego, musi pamiętać, że aby doszło do jego orzeczenia w wyroku rozwodowym, małżonkowie muszą dojść do porozumienia w tym zakresie (na etapie wymiany pierwszych pism procesowych w sprawie, bądź na pierwszej rozprawie). Gdy do takiego porozumienia nie dojdzie, sąd odmówi orzekania o podziale majątku wspólnego, ponieważ wiązać się to może z nadmiernym wydłużeniem sprawy.

Porozumienie w przedmiocie podziału majątku wspólnego może być dokonane w dowolnej formie – zarówno pisemnej, jak i ustnej do protokołu. Więcej o zagadnieniu podziału majątku wspólnego podczas rozwodu możesz przeczytać na stronie https://radkiewicz.net.pl/rozwod/.

Szybki rozwód – podsumowanie

Szybki rozwód może zostać przeprowadzony w oparciu o umiejętne formułowanie żądań i wniosków dowodowych, a także wskutek zawarcia porozumienia między małżonkami. Oczywiście w każdej sytuacji dążenie jednego z małżonków do uzyskania szybkiego rozwodu może nie przynieść oczekiwanego rezultatu ze względu na postępowanie drugiego małżonka, który może celowo dążyć do przedłużania procesu.

Również nieumiejętne sformułowanie porozumień między małżonkami może skutkować wydłużeniem sprawy sądowej. Warto zatem skorzystać z pomocy adwokata lub radcy prawnego specjalizującego się w prawie rodzinnym, który sporządzi w sposób prawidłowy pozew, porozumienie między małżonkami oraz położy tamę ewentualnej obstrukcji procesowej drugiego z małżonków.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Na kogo głosować 2025? Test na prezydenta [Druga tura]

Na kogo głosować w drugiej turze wyborów prezydenckich 2025 roku? Rafał Trzaskowski czy Karol Nawrocki? Oto porównanie kandydatów na prezydenta Polski. Zrób test i sprawdź, na którego kandydata głosować w niedzielę 1 czerwca 2025 r.

Emeryt: Niech ZUS wybierze. I potrąca składki z emerytury albo z pracy, którą świadczę [dualizm emerytur mundurowych i cywilnych]

Infor.pl udostępnił miejsce dla publikacji listów od czytelników. Napisało do nas dużo emerytów mundurowych, którzy wciąż pracują jako pracownicy cywilni. ZUS obciąża ich cywilne dochody składkami emerytalnym i zdrowotnym (tak jak każdego innego pracownika). Składki te w praktyce przepadają dla mundurowych, którzy rozpoczęli służbę przed 1999 r. Wynika to z zasady, że taki mundurowy może mieć emeryturę mundurową albo cywilną (ta druga z reguły jest niższa). Nie może mieć tych dwóch emerytur jednocześnie. Mundurowi mają własne pomysły jak rozwiązać ten problem. Przykładem jest poniższy list z tezą, żeby nie obciążać składkami cywilnymi wynagrodzeń mundurowych, Którym zus nie może wypłacić drugiej emerytury.

Co może Prezydent RP? Kompetencje głowy państwa

Wybory to dobry moment, by przyjrzeć się uprawnieniom Prezydenta Rzeczypospolite Polskiej. Jakie są najważniejsze zadania Prezydenta? Ile trwa kadencja głowy państwa?

Na jaki okres dostanę orzeczenie o niepełnosprawności? [ZMIANY 2025]

Od czego zależy okres ważności orzeczenia o stopniu niepełnosprawności? Na jaki czas orzeka się o niepełnosprawności dziecka? Kogo dotyczą najnowsze zmiany? Odpowiadamy na kluczowe pytania.

REKLAMA

Niepełnosprawna na I grupie. Dla ZUS widzi i czyta. Ozdrowiała i ma obecnie 2 grupę i może iść do pracy. Rodzina i MOPS wciąż pomagają

Infor.pl udostępnia miejsce na portalu czytelnikom. Dziś list o pokrzywdzeniu przez ZUS obniżeniem grupy inwalidzkiej. Nie znamy wersji ZUS-u ani dokumentów medycznych z akt tej sprawy. Pomimo to list publikujemy, aby pokazać, że chyba w historii opisanej przez Czytelniczkę nie zadziałał mechanizm wyjaśniania (przez ZUS albo działających w jego imieniu lekarzy) przyczyn obniżenia wysokości grupy inwalidzkiej. Gdyby lepiej wyjaśniono osobom niepełnosprawnym wychodzącym z komisji ZUS o przyczynach niekorzystnej dla nich decyzji, to być może w przestrzeni publicznej mniej byłoby sarkastycznych zwrotów typu "cudowne uzdrowienie przez ZUS".

Oprocentowanie lokat i kont oszczędnościowych - koniec maja 2025 r. Banki tną procenty ale nadal można dostać nawet 7-8%

Pod koniec maja 2025 r. niełatwo jest znaleźć bank, który w ciągu ostatnich tygodni nie dokonałby cięcia oprocentowania depozytów. Jest już jasne, że drugi miesiąc z rzędu pogorszeniu ulegnie też oferta detalicznych obligacji skarbowych. Jest to efekt uboczny długo wyczekiwanych cięć stóp procentowych, które w maju uchwaliła Rada Polityki Pieniężnej.

Koszty sądowe: Uchwała NSA ważna dla adwokatów i radców prawnych

Wniosek o wznowienie postępowania ws. administracyjnej motywowany wyrokiem TK nie musi dotyczyć istoty takiej sprawy, ale może też odnosić się np. do ponownego określenia wysokości wynagrodzenia za pomoc prawną z urzędu - tak wynika z uchwały NSA.

Reforma odpadowa nabiera tempa: System kaucyjny i ROP mają zrewolucjonizować sposób gospodarowania odpadami w Polsce

Reforma odpadowa nabiera tempa. System kaucyjny i Rozszerzona Odpowiedzialność Producenta (ROP) mają zrewolucjonizować sposób gospodarowania odpadami w Polsce. Choć przepisy zostały uchwalone, a termin wdrożenia systemu kaucyjnego wyznaczono na 1 października 2025 roku, uczestnicy debaty podczas gali Innowacyjny Samorząd 2025 nie mają złudzeń – przed samorządami i przedsiębiorcami stoi szereg wyzwań, a sukces reformy zależeć będzie od współpracy, edukacji i spójności legislacyjnej.

REKLAMA

Podatek od spadków i darowizn: NSA wydał kluczową uchwałę

NSA wypowiedział się w sprawie zeznań podatkowych i terminów związanych z dziedziczeniem. Podjęta przez sąd uchwała okazuje się korzystna dla obywateli.

Zorientowana na człowieka i godna zaufania sztuczna inteligencja (AI) - czyli jaka? Jakie praktyki związane ze sztuczną inteligencją są zakazane przez AI Act?

AI Act to rdzeń prawny dla uregulowania zasad handlu i stosowania technologii ze sztuczną inteligencją w Unii Europejskiej. Ten kluczowy dokument, który można sklasyfikować w segmencie prawa materialnego należy czytać przede wszystkim jako listę „zakazów” dla pełnej wolności gospodarczej w szczytnym celu: mianowicie chodzi o utrzymanie właściwej równowagi pomiędzy ochroną rynku a konkurencyjnością Europy wobec innych rynków światowych.

REKLAMA

OSZAR »