REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak wziąć szybki rozwód?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Jak wziąć szybki rozwód? Umiejętne skonstruowanie żądań pozwu. Precyzyjne sformułowanie wniosków dowodowych. Zawarcie prawidłowego porozumienia ze współmałżonkiem. / fot. Shutterstock
Jak wziąć szybki rozwód? Umiejętne skonstruowanie żądań pozwu. Precyzyjne sformułowanie wniosków dowodowych. Zawarcie prawidłowego porozumienia ze współmałżonkiem. / fot. Shutterstock
fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wiele osób zastanawia się, czy jest możliwy szybki rozwód, czy też zawsze musi dojść do długotrwałego i stresującego postępowania sądowego. Należy zwrócić uwagę, iż sam fakt rozstania niegdyś bliskich sobie osób już jest dużym obciążeniem psychicznym. Wiele osób z pewnością wolałoby uniknąć dodatkowych nieprzyjemności związanych z czasochłonnym procesem oraz częstym przebywaniem na sali sądowej. Dlatego w poniższym artykule tłumaczymy, co zrobić, aby szybko się rozwieść.

W jaki sposób można osiągnąć szybki rozwód?

Szybki rozwód można osiągnąć na trzy sposoby, poprzez:

REKLAMA

  1.     Umiejętne skonstruowanie żądań pozwu.
  2.     Precyzyjne sformułowanie wniosków dowodowych.
  3.     Zawarcie prawidłowego porozumienia ze współmałżonkiem.

Cel, jakim jest szybki rozwód, można osiągnąć poprzez sformułowanie pozwu rozwodowego, ograniczając jego treść do zakresu, jaki jest wymagany przepisami prawa. Jeżeli chcesz więc uzyskać szybki rozwód, nie oczekuj od sądu, aby przeprowadzał podział majątku wspólnego, aby dokonywał ustalenia sposobu korzystania ze wspólnego mieszkania, czy orzekał o alimentach na twoją rzecz. Są to bowiem elementy orzeczenia, które mogą pojawić się w wyroku rozwodowym, lecz nie muszą.

Polecamy: Pracujący rodzic. Wiesz, co Ci się należy! Poznaj swoje prawa nr 2

Umiejętne skonstruowanie żądań pozwu

Z kolei żądania, które muszą być zawarte w pozwie, sformułuj w taki sposób, aby nie stwarzały konieczności przeprowadzania dodatkowego, żmudnego postępowania dowodowego.

Jeżeli chcesz uzyskać szybki rozwód, powinieneś wnosić o nieorzekanie o winie przez sąd, jednak pamiętaj, z jakimi skutkami orzeczenie takie może się wiązać. Gdy sąd zaniecha orzekania o winie, każdy z małżonków będzie uprawniony do uzyskania świadczeń alimentacyjnych od drugiego z nich pod warunkiem, że osoba uprawniona będzie pozostawać w niedostatku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Umiejętne sformułowanie wniosków dowodowych

Aby uzyskać szybki rozwód należy również pamiętać o właściwych wnioskach dowodowych. Jeżeli posiadasz szereg dowodów, które mogą świadczyć o pewnych okolicznościach, wybieraj te, których przeprowadzenie przez sąd w toku postępowania będzie najmniej czasochłonne, np. dowód z dokumentów. Jeżeli chcesz, aby zeznawali świadkowie, zastanów się, czy wszyscy powinni brać udział w postępowaniu, czy też nie jest to konieczne (oczywiście należy zachować tu zdrowy rozsądek, aby nie doprowadzić do negatywnego dla nas rozstrzygnięcia sądowego).

Porozumienia pomiędzy małżonkami

Trzecim sposobem na uzyskanie szybkiego rozwodu jest porozumienie się ze współmałżonkiem. W ramach takiego porozumienia małżonkowie mogą ustalić zakres winy rozkładu pożycia małżeńskiego. Oprócz wspomnianego powyżej wniosku o nieorzekanie o winie, małżonkowie mogą wskazać, iż winę ponoszą obydwoje, bądź wyłącznie jeden z nich.

Forma porozumienia może być dowolna – w postaci pisemnej umowy lub ustna, poprzez zgodne złożenie oświadczeń do protokołu rozprawy sądowej.

Niemniej jednak należy pamiętać, że pozew rozwodowy może być wniesiony wyłącznie przez jednego małżonka. Nie jest więc możliwe złożenie pozwu, który będzie opatrzony podpisami obydwojga małżonków.

Porozumienie w sprawach dotyczących dzieci

REKLAMA

Jeżeli w sprawie występują małoletnie dzieci, to zawsze takie sprawy są bardziej czasochłonne od tych, w których rozwodzą się małżonkowie bezdzietni, lub mający już dorosłe dzieci. Jednak również w takich sprawach możliwy jest szybki rozwód, który można uzyskać poprzez zawarcie porozumienia w formie pisemnej. W tego rodzaju porozumieniu rodzice mogą ustalić miejsce zamieszkania dziecka, kontakty z nim oraz wysokość alimentów. Co więcej, na zgodny wniosek stron sąd może nie orzekać o sposobie kontaktów z dzieckiem.

Należy jednak pamiętać, że sąd kierując się dobrem dziecka, może nie uwzględnić porozumienia, o którym mowa powyżej. W takiej sytuacji to sąd ustali wszystkie ww. elementy tj. alimenty na dziecko, miejsce jego zamieszkania oraz rodzaj i częstotliwość kontaktów z dzieckiem.

Warto mieć również na uwadze, iż przy sporządzaniu porozumienia przez rodziców muszą oni kierować się jedną z naczelnych zasad prawa rodzinnego, polegającą na tym, że rodzeństwo wychowuje się razem. Wszelkie więc porozumienia łamiące powyższą zasadę, mogą zostać przez sąd odrzucone jako naruszające dobro dzieci.

Podział majątku wspólnego

REKLAMA

Jeżeli małżonek wnoszący pozew rozwodowy, zdecyduje się jednak na wniesienie żądania w zakresie podziału majątku wspólnego, musi pamiętać, że aby doszło do jego orzeczenia w wyroku rozwodowym, małżonkowie muszą dojść do porozumienia w tym zakresie (na etapie wymiany pierwszych pism procesowych w sprawie, bądź na pierwszej rozprawie). Gdy do takiego porozumienia nie dojdzie, sąd odmówi orzekania o podziale majątku wspólnego, ponieważ wiązać się to może z nadmiernym wydłużeniem sprawy.

Porozumienie w przedmiocie podziału majątku wspólnego może być dokonane w dowolnej formie – zarówno pisemnej, jak i ustnej do protokołu. Więcej o zagadnieniu podziału majątku wspólnego podczas rozwodu możesz przeczytać na stronie https://radkiewicz.net.pl/rozwod/.

Szybki rozwód – podsumowanie

Szybki rozwód może zostać przeprowadzony w oparciu o umiejętne formułowanie żądań i wniosków dowodowych, a także wskutek zawarcia porozumienia między małżonkami. Oczywiście w każdej sytuacji dążenie jednego z małżonków do uzyskania szybkiego rozwodu może nie przynieść oczekiwanego rezultatu ze względu na postępowanie drugiego małżonka, który może celowo dążyć do przedłużania procesu.

Również nieumiejętne sformułowanie porozumień między małżonkami może skutkować wydłużeniem sprawy sądowej. Warto zatem skorzystać z pomocy adwokata lub radcy prawnego specjalizującego się w prawie rodzinnym, który sporządzi w sposób prawidłowy pozew, porozumienie między małżonkami oraz położy tamę ewentualnej obstrukcji procesowej drugiego z małżonków.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Końskie: debata jednoosobowa. Trzaskowski w Kaliszu

Końskie: 28 maja o godz. 20:00 odbyła się debata jednoosobowa. Rafał Trzaskowski, zgodnie z zapowiedziami, nie przyszedł na debatę. Był na wiecu wyborczym w Kaliszu. Jakie były wyniki pierwszej tury wyborów w Końskich?

Debata w Końskich: Gdzie obejrzeć? Transmisja na żywo

Dzisiaj na miejskim rynku w Końskich Telewizja Republika organizuje "debatę kandydatów na prezydenta". Według zapowiedzi, ma w niej wziąć udział kandydat popierany przez PiS Karol Nawrocki, nie będzie natomiast kandydata KO Rafała Trzaskowskiego.

W Sejmie wciąż o drugim dodatku do renty. Pierwszy właśnie zaczyna być wypłacany [Przykład] [Tabela]

Pierwszy dodatek dla rencistów, to dodatek dopełniający. Jego wypłaty są z wyrównaniem od stycznia 2025 r. (wyrównanie uwzględnia też marcową waloryzację.) Natomiast gorzej wygląda sprawa drugiego dodatku – tym razem dla rencistów z tytułu niezdolności do pracy (tzw. renta chorobowa). Wciąż nie mamy upublicznionego projektu nowelizacji przepisów. Wszystko się prawdopodobnie rozbija o stan budżetu oraz zgodę Ministra Finansów. 

Druga tura wyborów: Na kogo zagłosują kobiety? [sondaż]

Kobiety mogą odegrać istotną rolę w nadchodzących wyborach prezydenckich. Najnowszy sondaż Opinia24 dla Radia ZET pokazuje wyraźne różnice w preferencjach wyborczych między płciami – zarówno Rafał Trzaskowski, jak i Karol Nawrocki cieszą się dużym poparciem wśród kobiet.

REKLAMA

Jak głosować w drugiej turze wyborów prezydenckich? [FAQ]

Kiedy odbędzie się druga tura wyborów prezydenckich? W jakich dniach obowiązuje cisza wyborcza? Na kogo możemy głosować? Kiedy głos będzie nieważny? Prezentujemy odpowiedzi na często zadawane pytania!

Badania techniczne pojazdów i kontrole drogowe. Komisja Europejska zapowiada nowe standardy i przepisy

Komisja Europejska planuje modernizację obowiązujących przepisów dotyczących okresowych badań technicznych i kontroli drogowej pojazdów użytkowych. Celem tzw. „roadworthiness package” jest poprawa bezpieczeństwa na drogach, ograniczenie emisji szkodliwych spalin do środowiska oraz cyfryzacja dokumentacji pojazdów (zob. European Commission, Updated rules for safer roads, less air pollution and digital vehicle documents, kwiecień 2025.) Choć projekt dotyczy szerokiego spektrum środków transportu, to szczególnie istotne zmiany szykują się dla przewoźników drogowych. Jakie są nowe przepisy w zakresie badań technicznych pojazdów i ich weryfikacji na drodze? Co zmiany oznaczają dla branży TSL?

Wieczór Wyborczy DGP Infor. Druga tura: Trzaskowski vs. Nawrocki [NA ŻYWO]

Zapraszamy na wyjątkową transmisję wieczoru wyborczego, przygotowaną wspólnie przez redakcje infor.pl, dziennik.pl, forsal.pl oraz Dziennik Gazeta Prawna. Transmisja rozpocznie się w niedzielę, 1 czerwca 2025 r. o godz. 20:50.

Nowy okres świadczeniowy 800 plus od 1 czerwca 2025 r. do 31 maja 2026 r. ZUS przyznał już świadczenia na 5 mln 518,5 tys. dzieci [świadczenie wychowawcze]

1 lutego 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął zbieranie wniosków o 800 plus na nowy okres świadczeniowy. Przyznano już świadczenia na ponad 5 mln 518,5 tys. dzieci. Co w przypadku, gdy wniosek o 800 plus złoży się w czerwcu?

REKLAMA

Resort pracy: 208 godzin urlopu (np. na załatwienie spraw osobistych) zamiast 26 dni urlopu wypoczynkowego. Czy wejdzie urlop na godziny?

Do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej trafiła bardzo ciekawa petycja w lutym 2025 r., a resort pracy już 15 maja 2025 r. odpowiedział na pomysł wnioskodawczyni. Sprawa dotyczy urlopu wypoczynkowego i jego godzinowego wymiaru. Wiemy przecież jak wielu z nasz zużywa urlop na cele wypoczynkowe, jak i inne cele. Wynika to z tego, że nie wszystkie sprawy można załatwić w dni wolne od pracy lub po godzinach pracy. Umożliwienie wykorzystania kilku godzin urlopu na aktywności „nie wypoczynkowe" pozwoli na wykorzystanie większej (pozostałej) liczby dni w celu „wypoczynkowym". Co na to MRPiPS? Mamy stanowisko resortu!

Pierwsza dama Małgorzata Trzaskowska czy Marta Nawrocka? [SONDAŻ]

Oto podstawowe informacje o żonach kandydatów na prezydenta RP. Super Express przeprowadził sondaż: kto byłby lepszą pierwszą damą - Małgorzata Trzaskowska czy Marta Nawrocka? Przedstawiamy wyniki.

REKLAMA

OSZAR »