REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Co to jest umowa kontraktacji

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Łukasz Matys
Umowa kontraktacji wykorzystywana jest w rolnictwie.
Umowa kontraktacji wykorzystywana jest w rolnictwie.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Mało popularna ale występującą w kodeksie cywilnym umową jest umowa kontraktacji. Jest to umowa wykorzystywana przez producentów rolnych. Dlatego też rzadko występuje ona w powszechnym obrocie prawnym.

Kontraktacja jest umową wykorzystywaną w rolnictwie. Dlatego też niewielu zwykłych zjadaczy chleba słyszało o niej. Reguluje ją natomiast kodeks cywilny w art. 613-626.

REKLAMA

POBIERZ WZÓR: Umowa kontraktacji

Definicja

Definicję umowy kontraktacji zawiera art. 613 k.c. Zgodnie z nią przez umowę kontraktacji producent rolny zobowiązuje się wytworzyć i dostarczyć kontraktującemu oznaczoną ilość produktów rolnych określonego rodzaju, a kontraktujący zobowiązuje się te produkty odebrać w terminie umówionym, zapłacić umówioną cenę oraz spełnić określone świadczenia dodatkowe.

Strony umowy

REKLAMA

Stronami umowy kontraktacji są producent rolny oraz kontraktujący. Producentem rolnym jest przede wszystkim rolnik, a więc osoba zajmująca się zawodowo pracą w rolnictwie. Za producenta rolnego uważa się również grupę producentów rolnych lub ich związek. Kwestię grup producentów rolnych oraz ich związków reguluje odrębna ustawa.

Jeżeli natomiast gospodarstwo rolne, w którym wytwarza się produkty rolne prowadzone jest wspólnie za wytworzenie i dostarczenie produktów dla kontraktującego odpowiadają wszyscy prowadzący gospodarstwo.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Obowiązki producenta

Przez umowę kontraktacji producent rolny zobowiązuje się wytworzyć i dostarczyć kontraktującemu oznaczoną ilość produktów rolnych. Przy czym ilość produktów może być w umowie oznaczona także według obszaru, z którego produkty te mają być zebrane. Jak zatem widać umowa kontraktacji ma charakter podobny do umowy o dzieło i umowy dostawy.

Obowiązki kontraktującego

Kontraktujący ma obowiązek odebrać produkty rolne. Odbiór powinien nastąpić w miejscu wytworzenia zakontraktowanych produktów, a więc u producenta rolnego. Strony mogą umownie zmienić to postanowienie i wybrać inne miejsce spełnienia świadczenia.

Kontraktujący ma ponadto obowiązek zapłacenia wynagrodzenia za otrzymane produkty. Strony co do zasady mogą same określić cenę po jakiej nastąpi sprzedaż produktów rolnych. Nie mogą jednak stosować zapisów niezgodnych z przepisami określającymi ceny sztywne, maksymalne lub minimalne.

Kontraktujący musi ponadto spełnić różnego rodzaju świadczenia dodatkowe. Do tego rodzaju świadczeń kodeks zalicza:

  • zapewnienie producentowi rolnemu możliwości nabycia określonych środków produkcji i uzyskania pomocy finansowej,
  • pomoc agrotechniczną i zootechniczną,
  • premie pieniężne,
  • premie rzeczowe.
  • Obowiązek świadczeń dodatkowych powinien być określony w umowie.

Forma umowy

Umowa kontraktacji musi być zawarta na piśmie.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Szef PKW: Wyniki głosowania w poniedziałek, ale nie rano

Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak ocenił, że wyniki niedzielnego głosowania w wyborach prezydenckich podane mogą być raczej w poniedziałek, ale nie o godz. 10.00, gdy odbyć ma się pierwsza z planowanych na ten dzień konferencji PKW.

Czekają nas brutalne dwa tygodnie kampanii prezydenckiej. Ekspert: Braun może dać Nawrockiemu zwycięstwo

Wynik Grzegorza Brauna to największe zaskoczenie pierwszej tury wyborów prezydenckich – twierdzi dr hab. Tomasz Gajownik z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Ekspert prognozuje brutalną końcówkę kampanii i sugeruje, że poparcie Brauna może przesądzić o wyniku drugiej tury. Co jeszcze powiedział politolog?

Frekwencja w pierwszej turze wyborów prezydenckich wyniosła 66,8 proc. To rekord

To najwyższy wynik w pierwszej turze wyborów prezydenckich od 1990 r. Lepszy odnotowano tylko dwukrotnie w drugich turach.

Sławomir Mentzen: To największy sukces w historii naszego środowiska

Kandydat Konfederacji Sławomir Mentzen powiedział po ogłoszeniu wyników sondażu exit poll, że w wyborach prezydenckich chyba jednak zajął trzecie miejsce. To największy sukces w historii naszego środowiska - oświadczył Mentzen, który według sondażu ośrodka Ipsos uzyskał 15,4 proc. głosów.

REKLAMA

Wybory prezydenckie. W miastach zwyciężył Rafał Trzaskowski, na wsi wygrał Karol Nawrocki

Zakończyła się pierwsza tura wyborów. W miastach zwyciężył Rafał Trzaskowski, na wsi - Karol Nawrocki. To wyniki sondażu wykonanego przez Ipsos dla TVP, TVN24 i Polsat News.

Grzegorz Braun: Do następnego parlamentu musimy wprowadzić silną reprezentację prawicy wolnościowej

Grzegorz Braun, który według sondażu Ipsos uzyskał w wyborach prezydenckich 6,2 proc. i czwarte miejsce powiedział, że werdykt ten to odczyt temperatury narodu polskiego. Dodał, że kolejny cel to wprowadzenie do następnego parlamentu silnej reprezentacji prawicy prawdziwie antysystemowej.

Rafał Trzaskowski: Musimy być silni i zdeterminowani

Ile jeszcze przed nami pracy, którą zaczynamy już dzisiaj, żeby wygrać wybory prezydenckie - mówił po ogłoszeniu wyników exit poll kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski. Jak musimy być silni, jak musimy być zdeterminowani – dodał.

Hołownia: w drugiej turze musimy dać szansę Rafałowi Trzaskowskiemu

Kandydat Trzeciej Drogi na prezydenta, marszałek Sejmu Szymon Hołownia zadeklarował poparcie dla Rafała Trzaskowskiego w drugiej turze.

REKLAMA

Karol Nawrocki: Będę waszym głosem w Pałacu Prezydenckim

Jestem dumny z tego, że jestem jednym z was i będę prezydentem Polek i Polaków i będę waszym głosem w Pałacu Prezydenckim - powiedział kandydat popierany przez PiS Karol Nawrocki.

Znamy pierwsze wyniki exit poll. Kto przeprowadził badania?

Znamy już pierwsze sondażowe wyniki, tzw. exit poll, niedzielnych wyborów prezydenckich. Badania przeprowadziły Ipsos i Ogólnopolska Grupa Badawcza.

REKLAMA

OSZAR »