REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy 4 lutego to niedziela handlowa, ile niedziel bez zakazu handlu w 2024, jakie zmiany w przepisach

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Siedem niedziel handlowych w roku zadowala coraz większą część Polaków
pexels.com

REKLAMA

REKLAMA

Czy pierwsza niedziela lutego 2024 roku to niedziela handlowa czy niedziela z zakazem handlu? Podobne pytania zadają sobie Polacy praktycznie co siedem dni - zwłaszcza ci, którzy mają pilną potrzebę zrobienia w weekend dużych zakupów. Jak jest więc w tę niedzielę, ile niedziel bez zakazu handlu jest w całym 2024 roku i kiedy one wypadają - terminy. A przede wszystkim czy już aby nie odechciało się nam tej loterii i nie przywykliśmy do niedzieli, podczas której jest nam obojętne czy sklepy są otwarte, czy zamknięte?

Obietnica przywrócenia handlu w niedzielę byłą jedną z kluczowych w programie Koalicji Obywatelskiej. W 2024 r., podobnie jak w roku poprzednim wolne od zakazu handlu w niedzielę – jako tak zwane niedziele handlowe – są tylko nieliczne takie dni tygodnia, w sumie siedem w całym roku. Paradoksalnie, jak pokazuje najnowsze badanie, większość Polaków to zwolennicy pozostawienia handlu w niedzielę w obecnej wersji prawnej.

REKLAMA

Zdania jednak są podzielone w poszczególnych grupach badanych, zwłaszcza pod względem wieku i miejsca zamieszkania.

Ile niedziel handlowych powinno być w roku, a ile z zakazem handlu

W dniach 5-7 stycznia 2024 roku firma Research Partner przeprowadziła na panelu Ariadna badanie stosunku Polaków do handlu w niedziele. 

Na pytanie o utrzymanie zakazu handlu w niedziele przez obecny rząd, ponad połowa badanych opowiedziała się za utrzymaniem obecnych zasad (czyli zakazu handlu, poza ustawowo wskazanymi siedmioma niedzielami). 25% respondentów odpowiedziało „zdecydowanie tak”, a 23% „raczej tak”. Za zmianą obecnych zasad jest 37% ankietowanych. Brak zdania na ten temat wskazało 16% badanych.

Kto chce a kto nie zmian w zasadach handlu w niedzielę

Kto chce a kto nie zmian w zasadach handlu w niedzielę

 

Materiały prasowe

Jak zwracają uwag ę sami badacze, w sondażu widać wyraźnie wpływ wieku respondentów na stosunek do handlu w niedzielę.
Najmłodsi z nich, w wieku 18-24 lat, w najmniejszym stopniu chcieliby utrzymać status quo w tym zakresie (tylko 38% odpowiedziało „zdecydowanie tak” lub „raczej tak”).
Ale już w starszej grupie wiekowej 25-34 lata, wskaźnik ten rośnie do 54%, przekraczając średnią. Widać wyraźnie, że moment pójścia do pracy, założenia rodziny i posiadanie dzieci zmienia percepcję ankietowanych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czy niedziel handlowych w 2024 roku powinno być więcej

REKLAMA

Także miejsce zamieszkania ankietowanych wpływa na ich stosunek do utrzymania zakazu handlu w niedzielę. Tylko 28% mieszkańców wsi chciałoby zniesienia zakazu niedzielnego handlu (vs.37% średnia), ale aż 46% badanych z miast powyżej 100 tys. mieszkańców.

Ciekawie kształtują się wyniki w poszczególnych elektoratach partii politycznych. Wśród wyborców Zjednoczonej Prawicy tylko 13% badanych chciałoby zmienić obowiązujące zasady. Na przeciwległym biegunie znajduje się elektorat Lewicy (66% za zmianami) oraz Koalicji Obywatelskiej (55% za zmianami). Wyniki elektoratów Trzeciej Drogi oraz Konfederacji zbliżone są do średniej.

Jak widać kwestia handlu w niedziele podzieliła społeczeństwo. Wśród zdecydowanych respondentów 56% chciałoby, aby rząd utrzymał dotychczasowe zasady handlu w niedziele, a 44% opowiada się za zmianami. Jednak w poszczególnych grupach społeczno-demograficznych oraz elektoratach wyniki z ostatnich październikowych wyborów do parlamentu potrafią dość znacznie odbiegać od średniej.

Zmiana ustawy o zakazie handlu w niedzielę: czy dojdzie do zmiany przepisów o handlu

Skoro partie tworzące obecny rząd obiecywały przywrócić handel w niedziele, to pewnie taka próba legislacyjna zostanie podjęta.

REKLAMA

Inna sprawa, to czy uda się je wcielić w życie. Na pewno ustawa liberalizująca handel w niedziele nie spotka się z aprobatą prezydenta i już teraz z prawdopodobieństwem graniczącym z pewnością można stwierdzić, że napotka ona prezydenckie weto.
Natomiast na stan obecny – który mocą różnych transferów i alinasów politycznych może przecież ulec zmianie – koalicja rządowa nie ma dostatecznej liczby głosów w Sejmie, by prezydenckie weto odrzucić.

Na razie więc został zachowany kalendarz niedziel bez zakazu handlu, wcześniej już ustalony Przedstawia się on następująco – niedziele handlowe, podobnie jak w 2023, w sumie siedem, to:

  • 28 stycznia - zaliczona,
  • 24 marca,
  • 28 kwietnia,
  • 30 czerwca,
  • 25 sierpnia,
  • 15 grudnia,
  • 22 grudnia.

Jak widać, w wykazie nie ma niedzieli 4 lutego. Oznacza to, że galerie i centra handlowe będą zamknięte dla handlu, podobnie jak sklepy wszystkich sieci dyskontowych - z wyjątkiem małych Żabek. Zakupy zrobimy w sklepach prowadzonych przez ich właścicieli, na stacjach benzynowych i im podobnych, których zakaz handlu w niedziele nie obejmuje

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Egzamin ósmoklasisty z języka polskiego 2025 r. Jakie lektury warto powtórzyć?

Już 13 maja 2025 r. uczniowie klas ósmych w całej Polsce przystąpią do jednego z najważniejszych sprawdzianów w ich dotychczasowej edukacji – egzaminu ósmoklasisty. Jakie lektury warto powtórzyć przed egzaminem?

Ekspertka BCC: Zakaz zawarcia umowy za mniejsze wynagrodzenie niż przewidziane w ogłoszeniu i zagrożenie karami jest niewłaściwym podejściem ustawodawcy

Przyjęta przez Sejm nowelizacja Kodeksu pracy, którą nakłada na pracodawców obowiązek przedstawienia w ogłoszeniach o pracę wysokości proponowanego wynagrodzenia. W ocenie ekspertek BCC, brak konsultacji społecznych tak ważnego projektu to poważny błąd.

No szok! Niektórym wdowiej renty nie wypłacą. Tak ich załatwił ten jeden przepis

Jak wyżyć tylko z jednej, zazwyczaj nędznej emerytury po śmierci męża czy żony? Kołem ratunkowym dla tego wiązania końca z końcem ma być renta wdowia. Składanie wniosków ruszyło z początkiem stycznia, ale okazuje się, że nie wszystkim nowe świadczenie przysługuje. Ci, którzy zostali przez współmałżonka porzuceni, ale formalnie się nie rozwiedli, pieniędzy nie dostaną.

Nowy sondaż prezydencki: Scenariusze drugiej tury – kto ma największe szanse? [SONDA]

Najnowszy sondaż Instytutu Pollster ujawnia aktualne preferencje Polaków tuż przed wyborami prezydenckimi. Kto zostanie nowym prezydentem RP? Co wydarzy się w drugiej turze?

REKLAMA

Uzdrowiskowa Karta Korzyści: co daje i dla kogo?

Wciąż niewiele osób wie, że można uzyskać spore zniżki i profity posiadając specjalną kartę. To właśnie: Uzdrowiskowa Karta Korzyści(UKK) daje różne przywileje i rabaty. Jak można dostać Uzdrowiskową Kartę Korzyści, komu przysługuje i co daje? Podpowiadamy.

Koniec ze spowiadaniem dzieci poniżej 18 roku życia, bo „żadna obca osoba dorosła nie ma prawa przesłuchiwać dziecka sam na sam, bez nadzoru opiekunów i psychologów”? Sprawą zajęła się komisja sejmowa

Trwa sezon Pierwszych Komunii Świętych w Kościele katolickim, a wraz z nim – wiele dzieci przystępuje do spowiedzi. W październiku 2024 r., do Sejmu została wniesiona petycja obywatelska, w której jej autorzy wnieśli o podjęcie przez Komisję inicjatywy ustawodawczej, której skutkiem byłoby wprowadzenie zakazu „spowiadania dzieci poniżej 18 roku życia w Kościele katolickim i innych kościołach, jeśli ją stosują”, ponieważ w ich ocenie – „żadna obca osoba dorosła nie ma prawa przesłuchiwać dziecka sam na sam, bez nadzoru opiekunów i psychologów”. Nie chodzi jednak wyłącznie o praktyki kościoła Katolickiego, ale wszystkich związków wyznaniowych, które stosują spowiedź indywidualną. Petycja ta, była przedmiotem obrad Komisji do Spraw Petycji w dniu 3 kwietnia br.

Od sprzedaży nieruchomości trzeba będzie zapłacić wyższy podatek. Wyrok NSA wywraca rynek nieruchomości i staje się nowym narzędziem do kontroli podatkowych w rękach fiskusa

Zakup mieszkań, remont przy niskim nakładzie finansowym, a następnie sprzedaż z zyskiem stanowi prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie obrotu lokalami mieszkalnymi – orzekł NSA w wyroku o sygn. II FSK 823/22. O zarobkowym charakterze takich działań świadczy również fakt braku osobistego użytkowania nieruchomości. To niekorzystne rozstrzygnięcie dla tzw. flipperów, którzy od teraz będą zobowiązani do odprowadzania wyższych podatków, oraz będą musieli zarejestrować swoją działalność.

Gwałtowny wzrost cen gazu – nawet o 445,38 [zł/MWh] oraz ogrzewania o 5 211 zł. Nowe przepisy wkrótce wchodzą w życie

Wprowadzenie systemu ETS-2 oraz ograniczenia związane z użytkowaniem kotłów gazowych to elementy szerszej transformacji energetycznej Unii Europejskiej. Choć celem jest neutralność klimatyczna i uzależnienie od paliw kopalnych, skutki finansowe dla gospodarstw domowych – szczególnie w Polsce (i w zakresie cen za ogrzewanie) mogą być odczuwalne już w najbliższych latach.

REKLAMA

Co miesiąc 300 złotych dopłaty do prądu od ZUS bez względu na dochody. O tym dodatku wielu Polaków nie ma pojęcia

Było drogo, jest jeszcze drożej, bo z początkiem tego roku do rachunków gospodarstw domowych została doliczona tak zwana opłata mocowa. Ceny energii w Polsce osiągają kosmiczny poziom. To grozi ruiną niejednemu rodzinnemu budżetowi. ZUS rzuca finansowe koło ratunkowe, o którym nie wszyscy wiedzą. Co miesiąc można dostać ponad 300 złotych dodatku na opłatę za energię elektryczną i to bez względu na dochody. Żeby pieniądze otrzymać trzeba spełnić określone warunki.

Orzeczenie z ZUS. Co daje w 2025 roku i czego dotyczą zmiany planowane na rok 2026?

Jakie świadczenia może uzyskać z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych osoba z niepełnosprawnościami? Jak wygląda orzecznictwo ZUS i co może się wkrótce zmienić? Prezentujemy najważniejsze informacje.

REKLAMA

OSZAR »