REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zakupy ze smartfonem: starsi dla wygody, najmłodsi z nawyku. Kto i co kupuje teraz poprzez aplikacje mobilne

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Coraz więcej osób robi zakupy ze smartfonem - od sprawdzenia produktu po płatności
Coraz więcej osób robi zakupy ze smartfonem - od sprawdzenia produktu po płatności
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Aplikacje zakupowe w smartfonach ułatwiają robienie zakupów konsumentom w różnym wieku, choć nieco inne są motywy skłaniające różne osoby do wydawania pieniędzy w taki sposób. Poza wygodą i łatwością ważne znaczenie ma kategoria produktów kupowanych najchętniej online.

Dynamiczny wzrost zakupów mobilnych obejmuje wszystkie pokolenia – wynika z danych przedstawionych przez Klarnę, Jako wiodąca platforma elastycznych płatności i zakupów, Klarna odnotowała wzrost zainteresowania swoją aplikacją, przy czym konsumenci w każdym wieku doceniają wygodę i korzyści płynące z handlu mobilnego.

REKLAMA

Wygoda to argument nie do odrzucenia, zwłaszcza dla seniorów

REKLAMA

Szczególnie imponujące wyniki odnotowali nabywcy wchodzący w wiek seniorski – tak zwani baby boomers, którzy szybko przystosowali się do m-commerce, zwiększając częstotliwość swoich zakupów przez aplikację Klarna o 120 proc. rok do roku.

To pokazuje, że handel mobilny przestał być domeną wyłącznie młodszych pokoleń. Ekspertka Klarny wyjaśnia, jak różne generacje modelują mobilne doświadczenia zakupowe.
W odpowiedzi na rosnącą popularność zakupów przez smartfony, Klarna przeanalizowała zachowania użytkowników korzystających z jej aplikacji mobilnej. W ujęciu rok do roku (2023 vs 2024), w IV kwartale częstotliwość dokonywanych zamówień łącznie u wszystkich pokoleń wzrosła ponad dwukrotnie, a ich liczba zwiększyła się czterokrotnie.

Zakupy przez smartfona: starsze pokolenia przodują w zakupach domowych

Dane Klarny wskazują, że największy wzrost zamówień rok do roku odnotowano wśród najstarszego pokolenia, baby boomers (+308 proc.) oraz pokolenia X (+281 proc.).

REKLAMA

Chociaż produkty do domu i ogrodu dominowały w zakupach wszystkich pokoleń, najstarsi użytkownicy Klarny (powyżej 61 lat) kupowali najwięcej, wyróżniając się aż 13-krotnym wzrostem liczby zamówień rok do roku właśnie w tej kategorii. Pokolenie X również pokazało swoją siłę nabywczą, zajmując drugie miejsce pod względem ogólnego wzrostu zamówień (+423 proc. rdr). Zainteresowaniem cieszyły się także ubrania i buty, na które suma wydatków rdr. zwiększyła się blisko 5-krotnie wśród baby boomers oraz ponad 4-krotnie wśród osób z pokolenia X.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

– Obserwujemy, że starsze pokolenia czują się coraz bardziej swobodnie w przestrzeni zakupów cyfrowych, doceniając ich kluczowe zalety, jak szybkość, wygodę i elastyczne opcje płatności – powiedziała Aleksandra Ippohorska-Lenkiewicz, CEE Klarna Media Manager.

Szczególne znaczenia ma dla nich także personalizacja. Indywidualnie dobrane oferty, rekomendacje oparte na wcześniejszych zakupach, a także zniżki i programy lojalnościowe sprawiają, że zakupy w aplikacji stają się nie tylko łatwe, ale i precyzyjnie dopasowane do ich preferencji. Wraz z ponad 10 tys. partnerów, w tym takimi jak Zalando czy eObuwie, Klarna redefiniuje sposób, w jaki Polacy dokonują zamówień, oferując płynne i inteligentniejsze doświadczenia zakupowe – dodała Aleksandra Ippohorska-Lenkiewicz.

Smartfon i zakupy: mobilne zakupy młodszych konsumentów – z pokolenia X

Konsumenci z pokolenia X przodowali w zakupach produktów zdrowotnych i kosmetycznych, odnotowując największe wzrosty zarówno w wolumenie zamówień (+73 proc. ) jak i wydatkach (+78%).
Może to wynikać z rosnącej świadomości wobec znaczenia zdrowia w tej grupie wiekowej oraz chęci inwestowania w produkty wspierające dobre samopoczucie.

Pod względem wydatków, wśród osób z tego pokolenia w wieku 55-60 lat dominowała biżuteria (+140 proc. rdr.).
– Z kolei najmłodsze pokolenie wykazało szczególne zainteresowanie kategorią sport i rekreacja, podczas gdy millenialsi znacząco zwiększyli wydatki w kategorii rozrywka, gdzie liczba zakupów wzrosła dziewięciokrotnie – wyjaśniła Aleksandra Ippohorska-Lenkiewicz.

Smartfon i zakupy: mężczyźni przodują w mobilnych wydatkach na dom i ogród

Dane Klarny wskazują także na różnice w zachowaniach zakupowych w aplikacji mobilnej w zależności od płci konsumentów.
Wydatki kobiet i mężczyzn na odzież i obuwie rosły w podobnym tempie rok do roku (+421 proc. vs. +424 proc.), jednak w kategorii dom i ogród mężczyźni złożyli więcej zamówień rok do roku niż kobiety (+525 proc. vs. +467 proc.).

Szybki rozwój m-commerce w Polsce, z Klarną na czele, zmienia sposób, w jaki konsumenci w każdym wieku robią zakupy online.
Opcje płatności i narzędzia zarządzania finansami oferowane przez markę czynią ją preferowanym wyborem dla Polaków poszukujących wygodnych, elastycznych i inteligentniejszych opcji płatności.

Dane Klarny sugerują, że starsi użytkownicy coraz częściej eksplorują zakupy mobilne, doceniając ich wygodę i korzyści finansowe, takie jak zniżki i cashback. Wzrost w kategoriach związanych z domem, zdrowiem i rekreacją wskazuje, że konsumenci coraz częściej postrzegają zakupy online nie tylko jako narzędzie oszczędzające czas, ale jako sposób na dostęp do produktów poprawiających jakość życia.
Dowodzi to, że przyszłość handlu mobilnego poprzez aplikacje będzie kształtowana przez różnorodne potrzeby użytkowników, niezależnie od wieku.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Orzeczenie z ZUS. Co daje w 2025 roku i czego dotyczą zmiany planowane na rok 2026?

Jakie świadczenia może uzyskać z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych osoba z niepełnosprawnościami? Jak wygląda orzecznictwo ZUS i co może się wkrótce zmienić? Prezentujemy najważniejsze informacje.

Marek Woch – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydat na prezydenta 2025]

Marek Woch – czy należy do partii politycznej? Przedstawiamy program wyborczy kandydata na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Jaki numer na karcie do głosowania ma Marek Woch? Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. i wyniki najnowszego sondażu.

Traktat polsko-francuski w Nancy podpisany. Przewiduje wzajemną pomoc w razie zagrożenia

Macron i Tusk podpisali traktat polsko-francuski w Nancy. Przewiduje m.in. wzajemną pomoc w razie zagrożenia, w tym pomoc militarną. Czy w razie zagrożenia Polski Francja byłaby w stanie zareagować w ciągu 30 dni?

50 zł za każdy pień, który przezimował. Wnioski tylko do 31 maja 2025 r.

Należy się 50 zł za każdy pień, który przezimował. Wnioski można składać tylko do 31 maja 2025 r. w ARiMR. Jak złożyć wniosek o pieniądze?

REKLAMA

Termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie 2025

Jaki jest termin składania wniosków do ARIMR o dopłaty bezpośrednie w 2025 roku? Czy można złożyć dokumenty po terminie? Co z załącznikami?

Czy 11.05.2025 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu, zakupy w Lidlu i Biedronce, w galeriach, wszystkie sklepy otwarte czy tylko Żabka

Tydzień po długim weekendzie majowym szybko mija i już kolejna sobota oraz niedziela. Wiele rodzin - zapewne więcej niż zwykle - odczuwa teraz potrzebę zrobienia większych zakupów. Podstawowe pytanie brzmi: czy można je zaplanować na niedzielę a jutro w sobotę zająć się innymi sprawami, czy odwrotnie - w niedzielę dużych zakupów zrobić się nie da, bo czynne będą tylko nieliczne, wybrane sklepy?

Co każdy prezes (CEO) powinien dziś wiedzieć o technologii?

Każda szkoła zarządzania mówi: deleguj odpowiedzialność. Niezależnie czy mówimy o MŚP czy dużej organizacji, zarządzanie technologią powinno więc być oddane w ręce tych, którzy się na niej znają. Z drugiej strony – jeśli mamy wyprzedzić konkurencję, trzeba inwestować i lewarować biznes przez technologię. Żeby robić to efektywnie, kadra zarządzająca musi rozumieć przynajmniej część świata IT. Problem w tym, że świat technologii jest tak przeładowany informacjami, że często nawet eksperci od IT się w nim gubią. Co warto rozumieć? Jak głęboko wchodzić w poszczególne zagadnienia? Jak rozmawiać z zespołem, który zasypuje wieloma szczegółami? Oto krótki, praktyczny przewodnik.

Przekazywanie kryptowalut w rodzinie – przepisy i podatki. Darowizna czy sprzedaż?

Kryptowaluty jeszcze kilka lat temu uznawane były za ciekawostkę technologiczną. Obecnie z kolei stanowią istotny element rynków finansowych. Korzystają z nich nie tylko zaawansowani inwestorzy, ale również osoby prywatne dywersyfikujące swoje portfele. Przekazywanie aktywów cyfrowych, takich jak kryptowaluty, członkom rodziny budzi coraz większe zainteresowanie – i nic dziwnego. Bitcoin, Ethereum czy inne tokeny, z pozoru niematerialne, w rzeczywistości stanowią dziś istotny składnik majątku. Wymiana krypto-krypto czy krypto-FIAT to standard i doskonale znana każdemu czynność wykonywana m.in. na giełdzie czy pomiędzy portfelami. Co jednak z darowizną? W jaki sposób np. rodzic może przekazać kryptowaluty dziecku? Dowiedz się więcej na ten temat w tym artykule.

REKLAMA

Działania marketingowe jako kompatybilny element Public Relations

Współczesna komunikacja biznesowa coraz częściej wymaga synergicznego podejścia do działań promocyjnych i wizerunkowych. Marketing i Public Relations (PR), choć wywodzą się z różnych tradycji i pełnią odmienne funkcje, dziś coraz częściej przenikają się i wspólnie pracują na sukces marki. W dobie mediów społecznościowych, globalizacji i błyskawicznego obiegu informacji działania marketingowe stają się kompatybilnym, a nierzadko wręcz niezbędnym elementem strategii PR.

Uwierz w ducha - co naprawdę robią programiści w pracy zdalnej?

Przez ostatnie dwa lata razem z zespołem z Uniwersytetu Stanforda badaliśmy coś, o czym w świecie technologii wszyscy mówią szeptem – ale nikt nie miał odwagi sprawdzić tego wprost. Co tak naprawdę robią programiści, kiedy nikt nie patrzy? Ile pracy wykonują zdalnie? Czy mit „leniwego developera” to legenda, czy może coś więcej? Dotarliśmy do prawdy – i okazała się bardziej złożona, niż przypuszczaliśmy.

REKLAMA

OSZAR »