REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rosjanie uciekają. Ilu mogło przedostać się do UE?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
prawnik, redaktor portalu Infor.pl
rosjanie uciekają
rosjanie uciekają
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Mobilizacja wojskowa w Rosji sprawiła, że potencjalni żołnierze zaczęli planować ucieczkę. Wielu zmieniło państwo zamieszkania bez żadnego trybu. Dane o ruchu międzynarodowym pokazują że kilkadziesiąt tysięcy Rosjan mogło kupić bilet w jedną stronę do UE.

Frontex, Europejska Agencja Straży Granicznej i Przybrzeżnej, podaje statystyki obrazujące skalę zjawiska.

REKLAMA

Ilu Rosjan przybyło do UE od początku wojny?

1 303 000 Rosjan przyjechało z Rosji do UE od początku wojny, wyjechało 1 273 000. Rachunek nie zgadza się o 30 tys.

rosja ue

Różnicę można dostrzec również w danych tygodniowych z okresu 19 – 25 wrzesień. W tym okresie przyjechało do UE, w zaokrągleniu, 66 tys. Rosjan. Wyjechało z UE 48 tys. Rachunek z „tygodnia mobilizacyjnego” nie zgadza się o niemal 20 tys. Osobną kwestią jest liczba nielegalnych przekroczeń granicy, której nie znamy.

rosja ue 2

Ucieczka Rosjan do UE spowoduje komplikacje

REKLAMA

Niektórzy uciekinierzy mogą się czuć jak polityczni uchodźcy, którzy spodziewają się zrozumienia w kraju docelowym. Przyziemne okoliczności są jednak nieubłagalne – prawdopodobnie nie będą w UE mile widziani. Frontex podaje, że większość z nich posiada wizę lub zezwolenie na pobyt. Wszystko skomplikuję się, gdy ważność takiego dokumentu wygaśnie.

Kolejny potencjalny dylemat – Frontex zwraca uwagę, że wśród uciekinierów są osoby z okupowanych ukraińskich terytoriów, które przedostały się do UE poprzez terytorium Rosji. Co w przypadku, gdy rosyjski paszport jest jedynym dokumentem? Władze rosyjskie od dawna stosują praktykę rozdawania paszportów w celu legitymizacji aneksji. Władze różnych krajów UE mogą potencjalnie mieć trudności z odróżnieniem rosyjskiego obywatela w wieku poborowym od Ukraińca z terenów okupowanych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czy UE zdecyduje jako całość?

Uznanie możliwości mobilizacji w Rosji za podstawę do azylu politycznego w UE oznaczałoby zaproszenie kilkudziesięciu milionów. Sprawa jest delikatna, gdyż prawa człowieka przysługują wszystkim jednak trudno się spodziewać w Brukseli gościnnego entuzjazmu.

REKLAMA

Państwa UE decydują indywidualnie. Najbardziej niechętne są państwa wschodniej flanki UE jednak poszczególne kraje mogą decydować indywidualnie. Niemiecka minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser tuż po rosyjskiej mobilizacji uznała, że „kto odważnie sprzeciwia się Putinowi i tym samym naraża się na wielkie niebezpieczeństwo, może ubiegać się o azyl polityczny w Niemczech.”

Całkowicie odmienne stanowisko wyraził minister spraw zagranicznych Czech: „ci, którzy uciekają z kraju, bo nie chcą wypełnić nałożonego obowiązku przez ich własne państwo, nie kwalifikują się do otrzymania wizy humanitarnej.” Jednocześnie premier tego samego kraju zapowiedział standardowe stosowanie procedury azylowej rozpatrywanej indywidualnie.

Czy można odesłać uciekiniera z Rosji wprost do kolonii karnej?

Rosyjskie prawo przewiduje karę 10 lat pozbawienia wolności za uchylanie się od służby wojskowej. Odmówienie komuś azylu politycznego może mieć znacznie poważniejsze konsekwencje niż standardowe odesłanie uchodźcy do kraju pochodzenia. Dylematów etycznych zapewne powstanie znacznie więcej. Osiągnięcie wspólnego stanowiska na szczeblu unijnym nie wydaje się łatwym zadaniem. Zagadnienie dotyczy całej UE, a poszczególne państwa decydują indywidualnie.

źródło: Frontex

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
1 sierpnia dniem wolnym od pracy? Uchwalono dezyderat. Sejmowa Komisja skierowała dezyderat do resortu pracy, czekamy teraz na ostateczną decyzję

W dniu 2 kwietnia 2025 r. Sejmowa Komisja do Spraw Petycji obradująca pod przewodnictwem poseł Urszuli Augustyn (KO), zastępcy przewodniczącego Komisji analizowała szereg petycji. W porządku dziennym prac komisji była brana pod rozwagę petycja w sprawie ustanowienia rocznicy wybuchu powstania warszawskiego dniem ustawowo wolnym od pracy (BKSP-155-X-342/24). I stało się, uchwalono dezyderat, w sprawie 1 sierpnia - jako dnia wolnego od pracy. Ale trzeba wiedzieć, że Sejmowa Komisja skierowała ten dezyderat do resortu pracy, a teraz czekamy teraz na ostateczną decyzję MRPiPS. Później zdecyduje Sejm, Senat i Prezydent. Droga jest długa, ale przecież: kropla drąży skałę.

Debata prezydencka w TVP: Tak wyglądały końcowe wystąpienia kandydatów

Bezpośrednie apele do wyborców, polityczne manifesty, emocje i ostatnie akcenty kampanii — tak wyglądały końcowe wystąpienia kandydatów w debacie prezydenckiej w TVP. Co dokładnie powiedzieli?

Jawność cen czy legislacyjny chaos? Branża deweloperska alarmuje: ustawa to bubel, który zaszkodzi konsumentom

Miała być przejrzystość, a wyszło jak zwykle – ustawa o jawności cen mieszkań, uchwalona w rekordowym tempie, miała chronić konsumentów i ułatwić porównywanie ofert deweloperów. Zamiast tego wywołała burzę – branża mówi o prawnych absurdach, ignorowaniu głosu ekspertów i niebezpiecznych lukach, które mogą uderzyć nie tylko w firmy, ale też zwykłych obywateli. Ostatnią szansą na ratunek może być Senat.

Debata prezydencka na żywo na portalu infor.pl. Transmisja online od godz. 20.00

W poniedziałek 12.05.2025 r. o godz. 20:00 w siedzibie Telewizji Polskiej rozpoczęła się debata kandydatów na prezydenta RP, współorganizowana przez TVP, TVN i Polsat. To ostatnie takie starcie przed pierwszą turą wyborów i jeden z kluczowych momentów kampanii. Transmisję online można obejrzeć także na portalu infor.pl.

REKLAMA

Debata prezydencka: Burza wokół prowadzącej z TVP. Konfederacja i inne sztaby protestują

Debata kandydatów na prezydenta już dziś o 20:00 w TVP. Jeszcze przed startem nie brak kontrowersji — aż osiem sztabów wyborczych sprzeciwia się obecności Doroty Wysockiej-Schnepf jako współprowadzącej. Padają zarzuty o brak obiektywizmu i złamanie wcześniejszych ustaleń z TVP.

Zmiany w stwierdzaniu zgonu. Rząd planuje nową ustawę i szczególne regulacje dla żołnierzy

Rząd pracuje nad nowelizacją ustawy o działalności leczniczej. Nowe przepisy mają uporządkować zasady stwierdzania i dokumentowania zgonów, w tym poza szpitalami. Projekt zakłada też cyfryzację kart zgonu i narodzin oraz szczególne regulacje dla żołnierzy.

Ekwiwalent za pranie odzieży roboczej w 2025 roku – ile wynosi, jak obliczyć, komu przysługuje, terminy wypłat, ewidencja

Czym jest ekwiwalent za pranie odzieży roboczej? Komu przysługuje? Jakie są zasady obliczania i wypłacania tego ekwiwalentu w 2025 roku. Czy od tego ekwiwalentu trzeba płacić składki ZUS i podatek? Wyjaśnia Karolina Woźniczka, specjalistka ds. kadr i płac w Meritoros SA.

Flaga Polski - jak wieszać zgodnie z przepisami? [ZASADY]

Coraz więcej osób prywatnych wywiesza flagę Polski w maju, listopadzie, a niektórzy nawet przez cały rok. Nie każdy wie, że flagę wiesza się w określony sposób, a naruszenie przepisów może doprowadzić do nałożenia kary. Jakie są zasady wieszania flagi Polski?

REKLAMA

Czy alimenty wlicza się do dochodu w MOPS?

„Samotnie wychowuję dziecko i chcę ubiegać się o zasiłek okresowy z pomocy społecznej. Czy alimenty, które dostaję na córkę MOPS wliczy do naszego dochodu?” – pyta Czytelniczka.

Co 12 skontrolowane przez ZUS L4 uznane za nieprawidłowe [dane ZUS za I kwartał 2025 r.]

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekazał redakcji Infor.pl, że w I kwartale 2025 r. ZUS przeprowadził kontrolę prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich wobec 35 810 osób. Nieprawidłowości stwierdził w 2 886 przypadkach. ZUS może przeprowadzić kontrolę z własnej inicjatywy lub na wniosek pracodawcy. Kiedy można spodziewać się kontroli?

REKLAMA

OSZAR »